سرور مجازی
اقتصادی

پیام مهم از ریاض و بغداد به تهران مخابره شد/ سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار ارز

پیام مهم از ریاض و بغداد به تهران مخابره شد/ سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار ارز

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بازار ارز تهران در حالی تعطیلات آغاز هفته را پشت سر گذاشت که معامله گران شاهد انتشار خبری مهم درباره توافق جدید ایران و عربستان بودند، خبری که به گفته تحلیلگران نقش مهم و موثری را بر روند معاملات بازار خواهد داشت.

طبق اعلام رسانه ها، وزرای خارجه ایران و عربستان که این روزها به منظور شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در گامبیا حضور دارند، با تاکید بر اینکه مناسبات دو کشور در مسیر درستی قرار دارد، همکاری‌های مشترک اقتصادی و تجاری را مهم ارزیابی کردند.

حسین امیرعبداللهیان و فیصل بن فرحان در زمینه تسهیل صدور روادید تجاری و برقراری پرواز مستقیم فیمابین تبادل نظر و توافق کردند. امری که بدون شک می تواند در آینده نزدیک اثرات مطلوبی برای دو کشور در حوزه مبادلات تجاری و همچنین تردد مسافران و گردشگران داشته باشد.

تهران و ریاض با از سرگیری روابط سیاسی، به دنبال توسعه روابط در حوزه های اقتصادی و تجاری هم هستند و حضور هیات اقتصادی عربستان در نمایشگاه اکسپو تهران، سفر سیداحسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و دارایی کشورمان به ریاض و مثال هایی از این دست، همگی مهر تاییدی بر این موضوع است که دو کشور به دنبال زمینه سازی برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری هستند. حال که مروری بر آخرین روابط تجاری تهران و ریاض داشته ایم؛ قیمت ریال عربستان و سایر ارزها در بازار تهران را بررسی خواهیم کرد.

قیمت ریال عربستان ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

در بازار ارز تهران قیمت ریال عربستان در مقایسه با روز گذشته روند نزولی را در پیش گرفت و با تجربه افت ارزش ۳۵۴ تومانی که داشت؛ ۱۶۱۹۲ نرخ گذاری و خرید و فروش شد.

اما توافق با ایران تنها خبر درباره عربستان نبود؛ بلکه معامله گران شاهد انتشار خبری درباره کسری بودجه عربستان برای ششمین سه‌ماهه متوالی بودند. اتفاقی که به گفته کارشناسان ناشی از کاهش تولید نفت و تأمین مالی پروژه‌های مربوط به چشم‌انداز ۲۰۳۰ این کشور است.

به نوشته بلومبرگ، این کسری در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی در سطح ۱۲/۴ میلیارد ریال (۳/۳ میلیارد دلار) قرار گرفت که بیش از چهار برابر بیشتر از یک سال گذشته است. طبق آمارها، مخارج دولت عربستان در یک بازه یک‌ساله با رشد ۸ درصدی همراه شده، ‌ در حالیکه درآمدها ۴ درصد رشد داشته است.

نرخ درهم امارات در بازار

قیمت درهم امارات هم بازار را در حالی سپری کرده است که افت نسبی را به مانند ریال تجربه کرد. هر درهم در حالی عصر دیروز ۱۶۵۹۴ تومان ارزش گذاری شد که نسبت به روز گذشته ۳۶۲ تومان ارزان شده است. همچنین نرخ برابری درهم امارات و دلار آمریکا به ۳.۶۷ رسیده است.

آخرین قیمت ریال عمان

قیمت ریال عمان هم به مانند واحد پول رسمی سایر کشورهای عربی در بازار ارز تهران عقبگرد نسبی را تجربه کرده است. هر ریال در حالی شاهد پایان معاملات بود که سه هزار و ۴۷۰ تومان ارزان و ۱۵۸۱۵۰ تومان ارزش گذاری شد. بدین ترتیب ریال عمان پس از دو هفته از دامنه ۱۶۰ هزار تومان کوتاه آمده و به دامنه ۱۵۰ هزار تومان سقوط کرد تا در کانال دوم از این دامنه قیمتی جا خوش کند.

قیمت دینار عراق

معاملات بازار ارز تهران برای دینار عراق در حالی گذشت که پس از ثبات قیمت در هفته گذشته، افت قیمت نامحسوس یک تومانی را تجربه کرد. هر دینار در حالی بین معامله گران بازار دست به دست شد که ۴۶ تومان قیمت گذاری شد.

اما شاهد انتشار خبری مهم هم درباره توافقات تجاری ایران و عراق بوده ایم، طبق اعلام رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران «۲۳ سند در حوزه‌های انرژی، حمل و نقل، تجارت، صدور خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری، مالی و بانکی آماده مذاکره با عراق در کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور است.»

به گفته معاون وزیر اقتصاد، «توسعه شهرک های صنعتی، متوازن سازی روابط اقتصادی بین دو کشور، سرمایه گذاری های مشترک بین دوطرف و رفع موانع تجاری چه حوزه مالی و بانکی» از دیگر موضوعات مورد بررسی و توافق در نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و عراق بود.

نرخ لیر ترکیه در بازار

قیمت لیر ترکیه هم سرنوشتی جز کاهش را برای خود متصور ندید و در حالی شاهد آغاز و پایان مبادلات ارزی معامله گران بود که نسبت به روز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه، ۴۰ تومان کاهش پیدا کرده و ۱۸۸۵ تومان معامله شد. نرخ برابری لیر ترکیه و دلار آمریکا هم به ۰.۰۳۱ رسیده است.

قیمت منات آذربایجان

پایان معاملات بازار ارز تهران حکایت از عقب نشینی قیمت منات آذربایجان نسبت به روز پنجشنبه داشت، هر منات در حالی خرید و فروش شد که افت قیمت ۷۸۰ تومانی را تجربه کرده و ۳۵۶۸۰ تومان نرخ گذاری و مبادله شد.

آخرین قیمت درام ارمنستان

همچنین قیمت درام ارمنستان هم سیر کاهشی را دنبال کرده است و با افت ارزش ۳ تومانی در مقایسه با سه روز پیش، به دامنه ۱۵۰ تومان عقب نشینی کرد تا ۱۵۷ تومان خرید و فروش شود.

نرخ لاری گرجستان

لاری گرجستان هم با پیروی از روند کاهشی حاکم بر بازار ارز تهران ۲۲۸۸۰ تومان ارزش گذاری و معامله شد. هر لاری عصر دیروز ۴۸۰ تومان افت قیمت را تجربه کرده بود.

قیمت بات تایلند در بازار

قیمت بات تایلند هم بر مدار کاهش حرکت کرد و در حالی معاملات را سپری و به پایان رساند که ۲۴ تومان پایین آمد و ۱۶۵۰ تومان معامله شد.

خلاصه معاملات بازار ارز تهران در روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه حکایت از کاهش دسته جمعی قیمت ارزها در مقایسه با هفته گذشته دارد. قیمت ریال عمان بیشترین میزان کاهش را تجربه کرد و قیمت دینار عراق هم کمترین میزان افت را داشت.

۲۲۳۲۲۵

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا