سرور مجازی
zoomit

چین با محکوم‌کردن تحریم صنعت تراشه، آمریکا را به «جبران اشتباهات» دعوت کرد

وزارت بازرگانی چین می‌گوید در سازمان تجارت جهانی (WTO) شکوائیه‌ای علیه دولت ایالات متحده ثبت کرده است تا با تحریم‌هایی که آمریکا علیه صنعت تراشه‌ وضع کرده مقابله کند. چین می‌گوید شکایت از آمریکا در WTO «پاسخی به پروتکشنیزم تجاری» است.

براساس گزارش وال‌استریت ژورنال، دولت پکن برای حمایت از حقوق و منافع خود قصد دارد از مکانیزم حل اختلاف سازمان تجارت جهانی برای به‌چالش‌کشیدن تحریم‌های آمریکا استفاده کند. وزارت بازرگانی چین می‌گوید در تلاش است ازطریق شکایت رسمی، جلوی محدودیت‌هایی را که ایالات متحده بر محصولاتی مثل تراشه اعمال کرده است بگیرد.

قوانینی که ایالات متحده در ماه‌های اخیر تصویب کرده است اعلام می‌کنند تراشه‌سازان آمریکایی به‌منظور صادرات انواع خاصی از تراشه‌های حوزه‌ی هوش مصنوعی و ابرکامپیوتر به چین، باید مجوز مستقیم از وزارت بازرگانی آمریکا دریافت کنند.

مقامات رسمی دولت جو بایدن می‌گویند هدف از تحریم‌های جدید، جلوگیری از دستیابی چین به سیستم‌های نظامی مخرب و اسلحه‌های جدید و به‌روز است.

وزارت بازرگانی چین می‌گوید ایالات متحده در سال‌های اخیر «مفهوم امنیت ملی خود را گسترش داده و از قدرتی که در زمینه‌ی کنترل صادرات دارد سوءاستفاده کرده است.» به عقیده‌ی چین، اقدامات اخیر آمریکا مانعی برای «تجارت عادی جهانی قطعات نیمه‌هادی و سایر محصولات» شده و «ثبات زنجیره‌ی تأمین جهانی را تهدید کرده است.» چین تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ی آمریکا را اقدامی برای «مختل کردن اقتصاد بین‌المللی» می‌داند.

مقاله‌های مرتبط:

  • دولت بایدن با تحریم‌های همه‌جانبه، صنعت تراشه چین را یک‌‌شبه فلج کرد
  • پیروزی بزرگ برای آمریکا؛ ژاپن و هلند با تحریم صنعت تراشه چین موافقت کردند

به ادعای وزارت بازرگانی چین، محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی آمریکا با قوانین تجارت بین‌المللی در تضاد است و به صلح جهانی لطمه می‌زند. چین در بیانیه‌ی جدیدش از ایالات متحده خواسته «تفکر مبتنی‌بر استراتژی مجموع‌صفر» را کنار بگذارد و اشتباهاتش را به موقع اصلاح کند تا ثبات به زنجیره‌ی تأمین بین‌المللی برگردد.

سخنگوی دفتر نماینده‌ی تجاری ایالات متحده در گفت‌و‌گو با وال‌استریت ژورنال دریافت درخواست از سوی وزارت بازرگانی چین را تأیید کرده است: «همان‌طورکه قبلا به دولت چین اطلاع داده‌ایم، این اقدامات هدفمند به امنیت ملی ارتباط دارند و سازمان تجارت جهانی بنیاد مناسبی برای صحبت درباره‌ی مسائل مرتبط به امنیت ملی نیست.»

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا