سرور مجازی
zoomit

پایان رؤیاپردازی وارن بافت جوان؛ به دستور آمریکا، بنیان‌گذار صرافی FTX در باهاما دستگیر شد

تنها یک ماه پس از ورشکست شدن صرافی بزرگ FTX، رایان پیندر، دادستان کل باهاما، در بیانیه‌ای از دست‌گیری سم بنکمن‌فرید خبر داده است. بنکمن‌فرید ملقب‌به SBF، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق FTX است که تا پیش از فروپاشی این صرافی، از سوی تحلیلگران لقب وارن بافت جوان را دریافت کرده بود. وارن بافت سرمایه‌گذار معروف آمریکایی و یکی از سرشناس‌ترین فعالان بازارهای مالی است.

براساس بیانیه‌ی دولت باهاما، دست‌گیری سم بنکمن‌فرید به درخواست دولت ایالات متحده انجام شده است. آمریکا در روزهای اخیر اتهامات مجرمانه به بنکمن‌فرید وارد کرده بود. احتمالاً دولت واشینگتن به‌زودی درخواست استرداد مدیرعامل سابق FTX را ثبت می‌کند. سم بنکمن‌فرید ساکن باهاما است. دفتر مرکزی صرافی FTX نیز در همین کشور قرار دارد.

دیمین ویلیامز، دادستان ناحیه‌ی جنوبی نیویورک، دست‌گیری سم بنکمن‌فرید را تأیید کرده و گفته است: «فردا برای ارائه‌ی جزئیات پرونده‌ی او اقدام می‌کنیم و در آن زمان حرف‌های بیشتری برای گفتن خواهیم داشت.»

به گزارش ورج، فروپاشی FTX نشان داد که سم بنکمن‌فرید و همکارانش از سرمایه‌ی شخصی مشتریان این صرافی برای حمایت مالی از کسب‌و‌کار دیگرش (شرکت معاملاتی Alameda Research) استفاده کرده‌اند. به محض این‌که مشخص شد اف تی ایکس سرمایه‌ی کافی برای پرداخت پول مشتریانش را ندارد، این صرافی سریعاً تمامی عملیات‌هایش را متوقف کرد.

قرار بود سم بنکمن‌فرید عصر امروز به وقت تهران دربرابر نمایندگان آمریکا از خود دربرابر اتهاماتی که به او وارد شده است دفاع کند. او در هفته‌های اخیر با بسیاری از رسانه‌های بزرگ مصاحبه کرده است تا جزئیات بیشتری درباره‌ی FTX ارائه دهد. بنکمن‌فرید چند روز پیش گفت امیدوار است پول کافی به دست بیاورد تا سرمایه‌ی مشتریان را به آن‌ها برگرداند.

FTX یکی از خبرسازترین کسب‌و‌کارهای دنیا بود که نفوذ سیاسی قابل توجهی داشت و در برهه‌ای چند ساله باعث شد بنکمن‌فرید یکی از جوان‌ترین میلیاردرهای دنیا باشد.

مقاله‌های مرتبط:

  • اف‌تی‌ایکس، ورشکستگی و بی‌اعتمادی کاربران؛ ماجرای یک هفته سقوط آزاد در بازار کریپتو
  • با ورشکسته‌شدن FTX، اقدام قانونی علیه این صرافی در سراسر دنیا شروع شد

مدیرعامل جدید FTX پیش‌تر گفته «در طول عمرش هرگز چنین شکست کاملی» در یک شرکت ندیده است. او همچنین می‌گوید FTX اطلاعات مالی قابل اعتمادی منتشر نکرد و این وضعیت در نوع خود بسیار عجیب است.

فعلاً مشخص نیست که چه اتهاماتی به سم بنکمن‌فرید وارد شده، اما مدیرعامل جدید FTX می‌گوید برخی از نکات پرونده مشخص است. به گفته‌ی او، FTX دارایی مشتریانش را با دارایی‌هایی که در پلتفرم معاملاتی Alameda داشته ترکیب کرده است. Alameda از سرمایه‌ی مشتریان برای انجام معاملات مارجین استفاده کرده و همین کار باعث شده است سرمایه‌ی کاربران درمعرض ازدست‌رفتن قرار بگیرد.

گروه تجاری FTX از اواخر ۲۰۲۱ به بعد به‌طرز غیرقابل‌باوری شروع‌به هزینه برای خرید کسب‌و‌کارهای دیگر کرده و برای تصاحب آن‌ها مبلغی بسیار بیشتر از حد انتظار پرداخت کرده است. به‌علاوه، FTX وام‌هایی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار به افراد داخلی پرداخت کرده است.

سم بنکمن‌فرید تنها چند ساعت قبل از دستگیری در باهاما، در مصاحبه‌با فوربز گفته بود: «فکر نمی‌کنم که دستگیر شوم.»

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا