سرور مجازی
zoomit

آموزش 0 تا 100 ساخت کانال تلگرام عمومی و خصوصی

جستجویی ساده در تلگرام افراد مختلف کافی است تا به محبوبیت و جا افتادگی کانال‌ها در بین کاربران پی برد. در حال حاضر شاهد کانال‌های بزرگی با اعضای چندصدهزار نفری یا حتی میلیونی هستیم که روز به روز نیز به تعداد اعضای آن‌ها افزوده می‌شود. کانال‌ها درواقع نسخه‌ای حرفه‌ای‌تر از گروه‌ها‌ هستند که با چند تفاوت مهم که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت موفق شده است تا تریبونی محبوب و کاربردی را به وجود بیاورد.

این مقاله در ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ توسط حمیدرضا مالکی نوشته و در ۱۶ آذر ۱۴۰۱ توسط مصطفی عسگری به‌روزرسانی شد

 • اولین تفاوت این است که در کانال تنها ادمین توانایی ارسال پست خواهد داشت و مابقی اعضا نقش خواننده را خواهند داشت. این امر نکته‌ی مثبت فوق‌العاده‌ای است که مانع نشر مطالب غیر ضروری و اسپم در کانال می‌شود و مسیر کانال همیشه در جهتی ثابت ادامه پیدا خواهد کرد.
 • تفاوت دوم کانال با گروه نحوه‌ی عضویت در آن است. برای پیوستن به گروه باید از سوی یکی از اعضای فعلی دعوتنامه دریافت کنید اما کانال‌ها مانند پیج‌های عمومی اینستاگرام آزاد گذاشته شدند و کافی است تا با مراجعه به آن‌ها و لمس گزینه‌ی Join به عضویتشان در بیاید.
 • تفاوت سوم در تعداد اعضا است به‌طوری‌که ظرفیت گروه‌ها نهایتا ۵۰۰۰ نفر خواهند بود درحالی‌که کانال‌ها حتی تا میلیون‌ها عضو نیز می‌توانند داشته باشند.
 • تفاوت چهارم در مشاهده‌ی لیست اعضا است که برخلاف گروه‌ها که هر شخصی قادر به مشاهده‌ی دیگر کاربران عضو گروه بود، در کانال‌ها تنها ادمین این قابلیت را دارد و از همین جهت مزاحمت‌های احتمالی نیز به حداقل می‌رسد.

تفاوت‌های بالا باعث شده تا ساخت کانال برای اشخاص معروف، خبرگزاری‌ها، برندها و … بسیار ایده‌آل باشد و بعضا افرادی نیز هستند که بیشتر از پیج رسمی خود در اینستاگرام در کانال تلگرامی خود فعال هستند که البته دلایل آن نیز تا حدودی مشخص است.

ارسال پست در تلگرام فوق‌العاده سریع‌تر و ساده‌تر از هر شبکه‌ی اجتماعی دیگری است، محدودیتی در تعداد کاراکترهای متن، زمان ویدئو و فرمت فایل‌های ارسالی وجود ندارد، تعداد بازدید هر پست زیر آن نوشته می‌شود و باید اعتراف کرد که کانال تلگرام یکی از ایده‌آل‌ترین گزینه‌ها برای راه اندازی صفحه‌ی شخصی در دنیای مجازی محسوب می‌شود.

اما کانال تلگرام به هیچ وجه به افراد معروف یا برندها و خبرگزاری‌ها محدود نمی‌شود و تقریباً هر قشری که دسترسی به تلگرام داشته باشد قادر به ساخت کانال است و اتفاقا بزرگ‌ترین کانال‌های ایرانی از لحاظ تعداد عضو نیز به همین قشر غیرمعروف خلاصه می‌شوند که با راه اندازی کانال‌های سرگرمی، شوخی، آموزشی، آشپزی و … محبوبیت فوق‌العاده‌ای را در بین کاربران پیدا کرده‌اند. کمی جستجو در میان کانال‌های تلگرامی کافی است تا متوجه شویم که تقریباً هر موضوعی که فکرش را کنید در میان کانال‌ها پیدا می‌شود. علاوه بر کانال‌های تفریحی، کانال‌های بسیاری نیز در زمینه‌های آموزشی، خبری و … وجود دارد که برای کاربران بسیار مفید و آموزنده بوده و کاربران نیز به‌شدت از آن‌ها استقبال کرده‌اند.

به این موضوع هم باید اشاره کنیم که در صورتی که تعداد اعضای بالایی در کانال تلگرام خود داشته باشید حتی می‌توانید توسط تبلیغات درآمدزایی نیز کنید به‌طوری‌که کانال‌هایی وجود دارند که با تعداد اعضای بالا ماهانه چندین میلیون درآمد دارند. اگر این پتانسیل درآمدزایی و امکان ارائه‌ی مطالب شخصی یا عمومی به مخاطب شما را هم برای داشتن یک کانال وسوسه کرده است می‌توانید در ادامه‌ی متن، نحوه‌ی ساخت کانال تلگرام را بیاموزید و اقدام به تأسیس کانال شخصی خود کنید.


فرق کانال تلگرام عمومی و خصوصی چیست؟

ابتدا بیایید به سوالی مهم پاسخ دهیم؛ فرق کانال تلگرام عمومی و خصوصی چیست؟ این دو حالت دارای تفاوت‌های کوچکی با یکدیگر هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • تفاوت اول: کانال‌های عمومی در نتایج جستجوی تلگرام نمایش داده می‌شوند اما کانال خصوصی از محدوده‌ی سرچ خارج خواهد بود و برای عضویت در آن‌ها «باید» لینک دعوت آن را دراختیار داشته باشید. در کانال‌های عمومی شما می‌توانید با مراجعه به کانال بدون عضو شدن در آن به مرور پست‌ها بپردازید اما در کانال‌های خصوصی ابتدا باید عضویت در کانال را تأیید کنید تا بعد از آن وارد محیط کانال شده و قادر به مشاهده‌ی پست‌ها باشید. البته این موضوع اهمیت چندانی ندارد چراکه می‌توانید با مراجعه به تنظیمات کانال، گزینه‌ی قرمز رنگ Leave را زده و کانال را ترک کنید.
 • تفاوت دوم: در کانال‌های عمومی تعداد اعضا یا ممبر‌های کانال زیر نام آن نوشته شده است و شما می‌توانید از تعداد اعضای کانال‌ها مطلع شوید. اما در کانال‌های خصوصی این تعداد به شما نمایش داده نخواهد شد و تنها از میزان بازدید پست‌ها می‌توانید تعداد اعضای کانال را حدس بزنید.
 • تفاوت سوم: اما مهم‌ترین تفاوتی که کانال‌های عمومی و خصوصی با یکدیگر دارند نحوه‌ی عضو شدن در آن‌ها است. کانال‌های عمومی قادر به ساخت آیدی و لینک کوتاه برای خود هستند. این موضوع در کانال‌های خصوصی امکان‌پذیر نیست و شما قادر به تعیین آیدی یا لینک کوتاه برای کانال خود نخواهید بود و لینک اشتراک‌گذاری شما چیزی شبیه به https://telegram.me/joinchat/ABUjtz2O-cIkbFXqqx-4tg خواهد بود که قطعاً اشتراک‌گذاری آن را به‌خصوص در اسناد چاپی مشکل خواهد کرد.

در ادامه نحوه ساخت کانال تلگرام با گوشی (اندروید و iOS) و کامپیوتر (نرم افزار و تحت وب) آموزش داده می‌شود.


ساخت کانال تلگرام با گوشی اندروید

در ابتدا قصد داریم نحوه‌ی ساخت کانال تلگرام با گوشی اندرویدی را به شما آموزش دهیم. به منظور آموزش نحوه‌ی انجام چنین کاری این بخش را تا انتها مطالعه کنید.

 • برای ساخت کانال ابتدا باید روی آیکون شبیه قلم در پایین دستگاه ضربه شده و گزینه‌ی New Channel را انتخاب کنید. سپس در صفحه باز شده روی Create Channel بزنید.
 • با صفحه‌ای روبه‌رو خواهید شد که باید نام، عکس و توضیحات کانال مورد نظرتان را وارد کنید. تمامی این موارد در آینده قابلیت ویرایش دارند و می‌توانید اقدام به تغییر دادن آن‌ها در هر زمانی کنید.
 • بعد از پر کردن نام و توضیحات و تعیین عکس مورد نظر برای آواتار کانال، با لمس گزینه‌ی تیک در منوی بالا به مرحله‌ی بعد بروید.

اضافه کردن اطلاعات و لینک برای ساخت کانال تلگرام در اندروید

 • در این بخش از شما پرسیده می‌شود که قصد دارید کانال خود را به صورت Public تأسیس کنید یا Private که البته حتی بعد از ساخت کانال نیز قادر به تغییر حالت خصوصی یا عمومی کانال خواهید بود.

اضافه کردن لینک برای ساخت کانال تلگرام در اندروید

 • بعد از مشخص کردن حالت خصوصی یا عمومی و تعیین آیدی تلگرام (برای حالت عمومی) به مرحله‌ی بعد خواهید رفت که مربوط به دعوت مخاطبان خود به کانال است. شما می‌توانید از بین افرادی که در لیست مخاطبان شما وجود دارند افراد مورد نظر را به عضویت در کانال دربیاورید. در صورتی که چنین قصدی ندارید بدون انتخاب هیچ کاربری، گزینه‌ی تیک منوی بالا را لمس کنید تا کانال شما ساخته و آماده‌ی استفاده شود.

حال کافی است تا متناسب با نوع کانال، اقدام به اشتراک‌گذاری آیدی یا لینک عضویت آن کنید تا اعضای کانال خود را بالا ببرید. نحوه‌ی ارسال پست نیز مشابه با چت‌های خصوصی و عادی بوده و تنها گزینه‌ای اضافه به شکل زنگ دراختیار خواهید داشت که با روشن یا خاموش کردن آن می‌توانید مشخص کنید که پیام‌های ارسالی هنگام رسیدن به اعضای کانال به حالت صدادار، یا بی‌صدا تحویل داده شوند.

برای تعیین ادمین‌های بیشتر نیز کافی است تا به تنظیمات کانال، و سپس به بخش Administrator مراجعه کنید و اقدام به اضافه کردن شخص مورد نظر کنید.


ساخت کانال تلگرام با گوشی آیفون

اگر جزو کاربران دارای گوشی آیفون هستید، می‌توانید با کمک مراحل زیر کانال تلگرام جدیدی در آن ایجاد کنید. مراحل کار تقریباً یکسان هستند اما در ادامه آن‌ها را با هم مرور می‌‌کنیم.

 • برای ساخت کانال تلگرام اپلیکیشن تلگرام را در آیفون خود باز کنید.
 • روی آیکون پیام در گوشه سمت راست بالا کلیک و New Channel را در صفحه بعدی انتخاب کنید.
 • در صفحه معرفی کانال روی دکمه Create Channel کلیک کنید.

مراحل ساخت کانال تلگرام در آیفون

 • برای کانال تلگرام خود نامی بگذارید. سپس روی کادر توضیحات ضربه زده و توضیحی برای توصیف کانال خود اضافه کنید.
 • روی Next ضربه بزنید.
 • نوع کانال (خصوصی یا عمومی) را انتخاب کنید.

(نکته: اگر عمومی را انتخاب می‌کنید، لینکی برای آن در نظر بگیرید تا باقی کاربران بتوانند کانال را پیدا کنند.)

 • روی Next ضربه بزنید.

اضافه کردن اطلاعات و لینک برای ساخت کانال تلگرام در آیفون

 • می‌توانید گزینه Restrict Saving Content را فعال کنید تا مشترکین نتوانند محتوا را در کانال ذخیره کنند.
 • اگر می‌خواهید افرادی را در لیست مخاطبان خود به کانال تلگرام خود اضافه کنید، می‌توانید این کار را در صفحه بعدی انجام دهید.
 • درنهایت روی Next کلیک کنید تا کانال شما ساخته شود.

به همین راحتی کانال تلگرام شما ساخته شد.


ساخت کانال تلگرام با نسخه دسکتاپ

پیام‌رسان مذکور در مک و ویندوز با نام تلگرام دسکتاپ دردسترس است. ابتدا نرم افزار آن را از سایت تلگرام دانلود کرده و نصب کنید. سپس مراحلی که در ادامه گفته می‌شود را انجام دهید.

 • برای ساخت کانال تلگرام روی آیکون سه‌خط ضربه زده و از آنجا New Channel را انتخاب کنید.

منوی همبرگری تلگرام ویندوز

 • نامی برای کانال تلگرام خود بگذارید و توصیفی درباره آن در قسمت توضیحات اضافه کنید.
 • روی آیکون دوربین در کنار نام کانال ضربه بزنید و تصویری را به‌عنوان کاور انتخاب کنید.

اضافه کردن اطلاعات برای ساخت کانال تلگرام در ویندوز

 • روی Create ضربه بزنید.
 • نوع کانال (عمومی یا خصوصی) را انتخاب کنید.

(نکته: اگر می‌خواهد کانالتان عمومی باشد، لینکی دائمی برای آن ایجاد کنید.)

قسمت اضافه کردن لینک برای ساخت کانال تلگرام در ویندوز

 • درنهایت، روی Done ضربه بزنید تا کانال تلگرام شما ساخته شود.

ساخت کانال تلگرام با نسخه وب

حال می‌خواهیم سراغ نسخه وب تلگرام برویم. هنگامی که شما قصد ندارید نرم‌افزار پیام‌رسان مذکور را نصب کنید، می‌توانید از نسخه‌ی وب که همیشه درحال به‌روزشدن است نیز استفاده کنید. در ادامه نحوه ساخت کانال تلگرام در نسخه وب آموزش داده می‌شود.

 • ابتدا وارد سایت تلگرام شده و نسخه تحت وب آن را اجرا کنید. پس از وارد کردن اطلاعات حساب خود، مراحل بعدی را انجام دهید.
 • با ضربه زدن روی آیکون شبیه قلم منوی کوچکی باز می‌شود که باید از میان گزینه‌های موجود New Channel را انتخاب کنید.
 • در صفحه‌ی باز شده اطلاعات لازم اعم از نام، توضیحات و همچنین تصویر موردنظر کانال را انتخاب کرده و در نهایت روی علامت فلش در پایین صفحه کلیک کنید.

اضافه کردن اطلاعات برای ساخت کانال تلگرام در نسخه وب

 • در این صفحه افرادی که قصد دارید از میان مخاطبان خود به کانال تلگرامتان اضافه کنید، بیابید. در نهایت روی آیکون فلش در پایین صفحه ضربه بزنید.

اضافه کردن اعضای جدید به کانال تلگرام در نسخه وب

به همین راحتی کانال تلگرامی شما ساخته شد.


سوالات متدوال

در نهایت سراغ سوالاتی که در ذهن بسیاری از کاربران هنگام ساخت کانال تلگرام ایجاد شده می‌رویم و به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

مقاله‌ی مرتبط:

 • آموزش تلگرام: از سیر تا پیاز محبوب‌ترین اپلیکیشن این روزهای ایران

مزیت ساخت کانال تلگرام چیست؟

از کانال‌های تلگرام می‌توان برای افزایش فروش، افزایش درآمد حاصل از تبلیغات، بهبود خدمات مشتریان، افزایش آگاهی از برند و … استفاده کرد.

یکی از مزایای اصلی کانال های تلگرام، داشتن تعداد نامحدود مشترک و ممبر است. با استفاده از کانال‌های تلگرام می‌توانید متن، تصاویر، ویدیوها، لینک‌ها و فایل‌ها را طبق برنامه زمانی (یا فوری) منتشر کنید.

ادمین‌های کانال چه کاری می‌توانند انجام دهند؟

صاحب کانال می‌تواند پیام‌ ارسال کرده و هر پیامی که می‌خواهد حذف کند. همچنین ۲۰۰ ممبر کانال می‌توانند توسط او مستقیماً اضافه شوند. از دیگر مواردی که وی به آن‌ها دسترسی خواهد داشت می‌توان به نام، تصویر پروفایل و لینک اشاره کرد. همچنین حذف و اضافه کردن ادمین‌های دیگر نیز از کارهایی است که صاحب کانال می‌تواند انجام دهد.

درنهایت نیز باید اشاره کرد که صاحب اصلی کانال می‌تواند دسترسی هر کدام از ادمین‌های اضافه شده را تغییر دهد.

چگونه افراد را به کانال خود اضافه کنم؟

به‌عنوان ادمین و سازنده‌ی کانال، می‌توانید ۲۰۰ ممبر اول را مستقیماً دعوت کنید. زمانی که تعداد مشترکین به ۲۰۰ نفر رسید، دیگر قادر نیستید چنین کاری انجام دهید.

اگر کانال شما عمومی باشد، نام کاربری و لینک (به‌عنوان مثال t.me/telegram) خواهد داشت. می‌توانید لینک مذکور را در شبکه‌های اجتماعی ارسال کنید. اما اگر کانال خصوصی دارید، باید لینک دعوت را برای دوستان خود بفرستید.

چگونه لینک کانال تلگرام بسازیم؟

تلگرام به شما این امکان را می‌دهد که برای کانال خود لینک اختصاصی ایجاد کنید. در طی مراحل راه‌اندازی، زمانی که نوع کانال خود را به‌عنوان عمومی انتخاب می‌کنید، تلگرام از شما می‌خواهد که لینکی برای کانال خود بسازید.

در بخش آموزشی این مقاله نحوه ساخت لینک برای کانال توضیح داده شده است.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا