zoomit

نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات و گروه‌ها

دنیای فناوری و ابزارهای آن که ساعت‌ها در طول روز استفاده می‌شوند و حتی بعضی دستگاه‌ها مانند گوشی هوشمند که ممکن است چندین روز یا حتی چند هفته بی‌وقفه فعال باشند، عمیقاً به‌زندگی ما نفوذ کرده‌اند.

براساس آمارهای موجود در سال ۲۰۲۲ هر کاربر واتساپ به‌طورمتوسط روزانه ۳۹ دقیقه از این رسانه‌ی اجتماعی استفاده می‌کند. طبق گزارش رسمی شرکت متا، اپلیکیشن پیام‌رسان و رسانه اجتماعی واتساپ ماهانه دومیلیارد نفر کاربر فعال در سراسر جهان دارد و این یعنی هر کاربری داده‌های خاصی دارد که معمولاً هر‌روز بر حجم آن اضافه می‌شود.

حال این پرسش مطرح می‌شود که چه اتفاقی می‌افتد اگر کاربری مجبور شود اپلیکیشن واتساپ خود را حذف کند؟ آیا راهی برای نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات و گروه‌ها وجود دارد؟ در این مقاله، ابتدا توضیح می‌دهیم که در چه شرایطی واتساپ را حذف کنیم و روش صحیح نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات و گروه‌ها چیست؟ پس تا مطلب با ما همراه باشید.


عناوینی که در این مقاله خواهید خواند

 • چه زمانی به نصب مجدد واتساپ نیاز خواهید داشت؟
 • حذف واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات
 • روش نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات
 • نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات در اندروید
 • نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات در آیفون
 • پرسش‌های متداول

چه زمانی به نصب مجدد واتساپ نیاز خواهید داشت؟

همان‌طور‌که گفتیم، گوشی‌های هوشمندی که در طول شبانه‌روز و هفت‌روزه هفته همیشه روشن هستند، سرویس‌های مختلفی را به‌جریان می‌اندازند که کار کاربر را راحت می‌کنند. از‌این‌رو، دور از ذهن نیست که فرض کنیم هرازگاهی احتمال دارد این دستگاه‌ها دچار خرابی سخت‌افزاری یا مشکلات نرم‌افزاری شوند و به تعمیر نیاز پیدا کنند.

علاوه‌براین، بدافزارها و ویروس‌ها همیشه در کمین هستند تا درصورت غفلت کاربر به دستگاه نفوذ کنند و مشکلاتی برای کاربر به‌وجود بیاورند. گذشته‌ از این، عده‌ای از افراد معتقدند برای بهبود عملکرد گوشی هوشمند، به‌خصوص در پلتفرم اندروید، بهتر است مانند خانه‌تکانی قبل از سال تحویل، سالی یک‌ بار گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانند! موضوع این مقاله درباره‌ی بررسی فنی این ادعا نیست؛ اما درهرصورت هستند افرادی که بنابر مسائل شخصی یا امنیتی یا حتی وسواس فکری، چنین کاری را انجام می‌دهند.

در این‌‌‌جا مسئله‌ی مهم پاک‌شدن اپلیکیشن‌ها و داده‌ها و عکس‌ها است که می‌توان به‌صورت عمدی با انجام بازگردانی به تنظیمات کارخانه یا به‌صورت تصادفی یا درنتیجه‌ی تعمیر و اجبار به فلش‌کردن گوشی اتفاق بیفتد. همچنین، با‌‌‌توجه‌‌‌‌به افزایش استفاده از اپلیکیشن پیام‌رسان واتساپ شایعاتی مبنی‌بر شنود واتساپ فراگیر و باعث شد کاربرانی که داده‌های مهمی در آن داشتند، به‌دنبال راه‌های جلوگیری از هک‌شدن واتساپ بروند.

جدا از احتمال فلش‌کردن گوشی یا بازگردانی به تنظیمات کارخانه و ازدست‌دادن اطلاعات اپلیکیشن‌ها به‌خصوص واتساپ، دلیل دیگر نصب مجدد واتساپ، خرید گوشی جدید و مهاجرت به آن است که کاربر باید با تهیه‌ی بکاپ از برخی داده‌ها این کار را انجام دهد. برای مثال، به‌طور جزئی‌تر چت‌های واتساپ ممکن است با حذف اپلیکیشن درمعرض خطر حذف کامل قرار بگیرند.

برای مثال، پیام‌های ردوبدل‌شده بین طرفین در واتساپ درمقایسه‌با تلگرام روی سرور ذخیره نمی‌شوند. درواقع، به‌محض اینکه کاربر پیامی ارسال می‌کند، بسته‌ی آن وارد سرور می‌شود تا مقصد را پیدا کند و به‌محض اینکه کاربری دیگر آن پیام را دریافت کند، از روی سرور حذف می‌شود. درصورتی‌که کاربر دریافت‌کننده‌ی پیام آنلاین نباشد تا پیام را دریافت کند، بسته‌ی ارسال‌شده به سرور برای ۳۰ روز در آن می‌ماند تا به‌محض آنلاین‌شدن کاربر به‌دست او برسد؛ اما اگر فرصت ۳۰ روزه تمام شود، پیام نیز حذف می‌شود.

روی‌هم‌رفته، با سازوکاری که واتساپ دارد، می‌توان درک کرد پیام‌ها و داده‌های ردوبدل‌شده درون گوشی افراد ذخیره می‌شوند. علاوه‌براین، اگر حساب کاربری واتساپ برای مدت ۱۲۰ روز غیرفعال باشد و آنلاین نشود، واتساپ آن را به‌صورت خودکار حذف خواهد کرد.

حذف واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات

درواقع، حذف واتساپ دو معنا می‌تواند داشته باشد: ۱. حذف اپلیکیشن واتساپ؛ ۲. حذف حساب کاربری واتساپ. حذف هرکدام از این‌ها روش و نتیجه‌ی متفاوتی دارد. حذف اپلیکیشن واتساپ به‌معنای پاک‌کردن برنامه‌ی واتساپ یا Uninstall است که در لغت می‌تواند «لغو نصب» معنی شود. با حذف برنامه‌ی واتساپ، حساب کاربری واتساپ حذف نمی‌شود و اگر کسی به کاربر پیام ارسال کند، آن پیام برای ۳۰ روز در سرور منتظر می‌ماند تا به‌محض اتصال کاربر به اینترنت و استفاده از اپلیکیشن به‌دست او برسد.

درمقابل، حذف حساب کاربری واتساپ به‌معنای حذف تمام اطلاعات و پیام‌ها و شماره همراه کاربر از واتساپ است. در این صورت، امکان بازگردانی پیام‌ها به‌هیچ‌عنوان وجود ندارد و بعد از نصب مجدد واتساپ و استفاده از همان شماره همراه قدیمی نیز، بازیابی داده‌ها امکان‌پذیر نیست.

روش نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات

پس از آشنایی با شیوه‌ی نقل‌و انتقال پیام در واتساپ و ذخیره‌‌نشدن داده‌های کاربران در سرور و ذخیره‌ی آن روی گوشی کاربران، اکنون می‌دانیم روش نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات و گروه‌ها این است که از داده‌های این برنامه بکاپ تهیه شود. پیش‌تر روش‌های تهیه‌ی بکاپ واتساپ در سیستم‌عامل iOS و اندروید را توضیح داده‌ایم. حالا قصد داریم چگونگی استفاده از بکاپ‌ها برای نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات و گروه‌ها را شرح دهیم.

نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات در اندروید

زمانی‌که بکاپ واتساپ را از چت‌ها و داده‌های خود تهیه کردید، مراحل زیر را برای حذف اپلیکیشن واتساپ طی کنید:

 • در صفحه‌ی اصلی گوشی یا کشو اپلیکیشن‌ها، برنامه واتساپ را پیدا کنید و انگشت خود را روی آیکون آن نگه‌دارید.
 • از منو پاپ‌آپ به‌نمایش‌درآمده گزینه‌ی «Uninstall» را انتخاب کنید. بعداز آن پیامی ظاهر می‌شود مبنی‌بر اینکه «آیا می‌خواهید اپلیکیشن را حذف کنید؟» در زیر آن نیز گزینه‌ای برای نگه‌داری داده‌های اپلیکیشن وجود دارد که باید برای نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات و گروه‌ها آن را انتخاب کنید.

حذف اپلیکیشن پاتساپ بدون پاک شدن اطلاعات

 • گوگل پلی را باز و Whatsapp را جست‌وجو کنید. سپس روی دکمه‌ی نصب ضربه بزنید تا اپلیکیشن واتساپ مجدداً روی گوشی شما نصب شود.
 • بعد از نصب، بلافاصله آن را باز کنید و شماره‌تلفنی که با آن حسابتان را ایجاد کرده بودید، وارد و تأیید کنید.
 • درادامه، پیامی ظاهر می‌شود که از شما می‌خواهد چت‌ها و فایل‌های خود را از گوگل درایو بازگردانی کنید؛ بنابراین، روی گزینه‌ی Restore بزنید. دقت کنید که اگر این مرحله را انجام ندهید، امکان نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات و گروه‌ها را از دست خواهید داد.

نصب مجدد واتساپ بدون پاک شدن اطلاعات

 • صبر کنید تا فرایند بازگردانی بکاپ از گوگل درایو تکمیل شود. سپس، روی NEXT بزنید و حالا باید اطلاعات و گروه‌های قدیمی واتساپ بارگذاری شده باشند.

به‌طورکلی، مهم‌ترین نکته درباره‌ی نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات و گروه‌ها داشتن بکاپ از داده‌های واتساپ روی گوشی است. برای مثال، در این روش پیش از هرچیز بکاپ تهیه و در گوگل درایو ذخیره شده است. با‌‌‌توجه‌‌‌‌‌به اینکه گوگل درایو پلتفرم ذخیره‌سازی و اشتراک فایل ابری است، با استفاده از این روش می‌توان با واردشدن به حساب گوگل درایو در هر دستگاهی، نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن داده‌ها را با موفقیت انجام داد.

مقاله‌ی مرتبط:

 • آموزش بازیابی پیام های پاک شده واتساپ در اندروید و آیفون
 • آموزش بکاپ گرفتن از آیفون، آیپد و اپل واچ
 • آموزش فلش کردن گوشی های آیفون

بنابراین، نکته‌ی مهم شیوه‌ی تهیه بکاپ واتساپ است. برای مثال، اگر به‌جای بکاپ واتساپ در گوگل درایو، در داخل حافظه داخلی گوشی بکاپ گرفته باشید، بعد از حذف اپلیکیشن و نصب مجدد آن، پیامی ظاهر می‌شود که بازگردانی اطلاعات و گروه‌های واتساپ خود را از بکاپ درون حافظه داخلی گوشی انجام دهید. بدین‌ترتیب، در نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات و گروه‌ها با استفاده از فایل بکاپ روی گوشی باید فایل بکاپ را به گوشی منتقل کنید.

سپس با اجرای واتساپ بدون طی‌کردن مراحل راه‌اندازی حساب، پوشه‌های سیستمی اپلیکیشن به‌طورخودکار ایجاد می‌شوند و اکنون می‌توانید فایل بکاپ را در آدرس درست خود قرار دهید و بعدازآن اپلیکیشن واتساپ و حساب کاربری خود را راه‌اندازی کنید تا پیام بازگردانی اطلاعات واتساپ از روی فایل بکاپ نمایش داده شود.

درواقع، روش بازگردانی اطلاعات واتساپ پس از نصب مجدد روی اندروید به روش تهیه بکاپ واتساپ بستگی دارد و باید مراحل نقل‌وانتقال بکاپ بعد از خرید گوشی جدید یا تعمیر گوشی فعلی و فلش‌کردن آن صحیح پیش برود تا بعد از نصب مجدد واتساپ، بتوان بدون پاک‌شدن اطلاعات و گروه‌ها به آن‌ها دسترسی داشت.

نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات در آیفون

نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن در آیفون نیز تفاوت چندانی با اصول نصب مجدد آن در اندروید ندارد و کاربر پیش‌ از حذف اپلیکیشن واتساپ از آیفون باید از اطلاعات اپلیکیشن بکاپ تهیه کند. درادامه، روش نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات و گروه‌ها را در آیفون توضیح می‌دهیم.

برای تهیه بکاپ از آیفون می‌توان از دو روش اقدام کرد که یکی به‌صورت آنلاین و ذخیره‌ی بکاپ در فضای ابری iCloud است که می‌توان در هر دستگاه متصل به اینترنت به آن دسترسی داشت و روش دیگر تهیه بکاپ بدون نیاز به اینترنت و ازطریق برنامه آیتونز روی کامپیوتر با ویندوز یا مک‌او‌اس است. هرکدام از این روش‌های مزایا و معایب خود را دارند.

نکته‌ی مهم قبل از حذف اپلیکیشن واتساپ تهیه‌ی بکاپ است تا درصورت خرید گوشی جدید یا تعمیر و فلش‌کردن گوشی خود، واتساپ را بدون پاک‌شدن اطلاعات در آیفون بتوانید مجدد نصب کنید. فرض می‌کنیم پیش‌تر بکاپ را تهیه کرده‌اید. اکنون مراحل زیر را به‌ترتیب دنبال کنید:

 • با لمس طولانی روی اپلیکیشن واتساپ و حذف اپلیکیشن با انتخاب گزینه‌ی Delete App، واتساپ را حذف می‌کنید.

حذف اپلیکیشن واتساپ بدون پاک شدن اطلاعات

 • اپلیکیشن واتساپ را از اپ‌استور دانلود و نصب کنید و بعد از اتمام فرایند، آن را راه‌اندازی کنید.
 • شماره‌تلفنی که با آن حساب کاربری ایجاد کرده‌اید، وارد کنید.
 • حالا وارد صفحه‌ای می‌شوید که از شما درباره‌ی بازگردانی تاریخچه چت‌ها از آی‌کلاد سؤال می‌کند. روی گزینه‌ی «Restore Chat History» بزنید تا پیام‌هایی که بکاپ گرفته‌اید، بارگذاری شوند.

نصب مجدد واتساپ بدون پاک شدن اطلاعات

 • در این مرحله، نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات در آیفون انجام می‌شود.

روش دیگر نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات در آیفون با استفاده از بکاپ ازطریق آیتونز است که تفاوت اساسی آن در سازوکار بکاپ است. بکاپی که ازطریق آیتونز تهیه می‌شود، نسخه‌ای کلی از تمام داده‌های اپلیکیشن‌ها و اطلاعات ذخیره‌شده روی گوشی است؛ بنابراین، این روش برای زمانی کاربرد دارد که گوشی را فلش خواهید کرد یا گوشی جدیدی خریده‌اید؛ زیرا با بازگردانی این بکاپ تمام برنامه‌ها و اطلاعات تحت‌الشعاع قرار خواهند گرفت.

درمقابل، تهیه‌ی بکاپ ازطریق آی‌کلاد به شما امکان می‌دهد که فقط از واتساپ به‌تنهایی بکاپ تهیه کنید و به‌راحتی بتوانید نصب مجدد آن بدون پاک‌شدن اطلاعات را انجام دهید. با‌این‌حال، روش دیگری نیز برای تهیه بکاپ واتساپ در آیفون روی کامپیوتر وجود دارد که ازطریق اپلیکیشن‌های شخص ثالث و غیررسمی انجام می‌شوند.

برای مثال، اپلیکیشن MobileTrans در پلتفرم ویندوز و مک‌او‌اس است که امکان بکاپ و نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات در آیفون را فراهم می‌کند. همچنین، این برنامه امکان نقل‌وانتقال چت‌ها و بکاپ اپلیکیشن واتساپ و سایر اپلیکیشن‌ها نظیر وی‌چت و وایبر و لاین را از آیفون به گوشی اندروید فراهم کند.

 • اپلیکیشن MobileTrans را دانلود و نصب کنید و مطمئن شوید که گوشی آیفون در حالت «Trust» به کامپیوتر متصل شده باشد. در اپلیکیشن، به صفحه‌ی «Backup&Restore» بروید.

نصب مجدد واتساپ بدون پاک شدن اطلاعات

 • اپلیکیشنی که قصد دارید از آن بکاپ تهیه شود، انتخاب کنید. در این‌‌‌جا، واتساپ را انتخاب می‌کنیم.

اپلیکیشن تهیه بکاپ واتساپ

 • اپلیکیشن به‌طورخودکار فرایند بکاپ‌گیری از تمام داده‌های واتساپ را روی کامپیوتر آغاز می‌کند. مدتی منتظر بمانید تا عملیات تکمیل شود.
بکاپ واتساپ
بکاپ واتساپ
 • بعد از اتمام عملیات بکاپ و ذخیره‌ی آن روی سیستم، اعلانی به کاربر نمایش داده می‌شود که می‌تواند فهرست بکاپ‌های تهیه‌شده را مشاهده کند.
 • اکنون می‌توان فایل بکاپ را روی گوشی قبلی یا گوشی دیگری بازگردانی کرد. برای استفاده از این اطلاعات، باید ابتدا واتساپ را نصب و سپس شماره را وارد کنید تا صفحه‌ی بازگردانی تاریخچه چت‌ها به‌نمایش درآید و مانند روش قبلی آن‌ها را بازگردانی کنید. بدین‌ترتیب، نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات در آیفون با موفقیت انجام خواهد شد.

برنامه‌های دیگری نیز می‌توان برای این منظور پیدا کرد که سازوکار مشابهی دارند. علاوه‌براین، برنامه MobileTrans امکان یک‌باره‌ی نقل‌وانتقال چت‌های واتساپ از یک گوشی به گوشی دیگر را نیز فراهم می‌کند. سایر اپلیکیشن‌های مشابه شامل Echoshare ،iTransfer ،Mobitrix و… می‌شوند. ناگفته نماند مسئولیت امنیت اطلاعات و بکاپ‌های تهیه‌شده از‌طریق این برنامه‌های شخص ثالث متوجه کاربر است و دیتاسنتر من مستقلاً آن‌ها را ارزیابی امنیتی نکرده است.


پرسش‌های متداول

آیا راهی برای نصب واتساپ با اطلاعات قبلی وجود دارد؟

بله، با تهیه‌ی بکاپ از داده‌های اپلیکیشن واتساپ قبل‌ از حذف اپلیکیشن از روی دستگاه، می‌توان در آینده نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات و گروه‌ها را انجام داد.

اگر واتساپ را حذف کنیم، امکان دریافت پیام بعد از نصب مجدد وجود دارد؟

بله، همچنان افراد می‌توانند برای شما پیام ارسال کنند و پیام‌های ارسالی ۳۰ روز در سرور واتساپ منتظر می‌مانند تا به‌دستتان برسند. بنابراین، باید در این مدت نصب مجدد واتساپ را انجام دهید؛ وگرنه پیام‌های ارسالی از روی سرور حذف خواهند شد.

جمع‌بندی

اکنون با کمک روش‌های گفته‌شده در این مقاله، می‌توانید فرایند نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات را به‌راحتی و بدون نگرانی انجام دهید و از این روش‌ها برای مهاجرت به دستگاه جدید بهره‌مند شوید. تنها شرطی که باید همیشه به‌خاطر داشته باشید، تهیه‌ی بکاپ از برنامه است؛ بنابراین، به هر روشی که می‌توانید، از اپلیکیشن واتساپ بکاپ بگیرید تا درصورت نیاز به نصب مجدد آن، اطلاعات خود را بازیابی کند.

شما کاربران دیتاسنتر من از چه روشی برای نصب مجدد واتساپ بدون پاک‌شدن اطلاعات و گروه‌ها استفاده می‌کنید؟

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا