اخبار آی تی

انجام بیش از ۳ میلیون بار اعتبارسنجی توسط محصول دانش بنیان ایرانی

به گزارش ایسنا، دکتر علی رسولی‌زاده با اشاره به گسترش روزافزون جایگاه خدمات اعتبارسنجی در کشور گفت: فعالیت سامانه اعتبارسنجی یکی از بانک‌ها از سوی این شرکت دانش‌بنیان از سال ۱۳۹۶ آغاز شده و این سامانه تاکنون ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را به تعداد ۳ میلیون و ۷۰۲ هزار بار اعتبارسنجی کرده است.

وی با بیان اینکه سامانه اعتبارسنجی افراد را به صورت غیرحضوری ارزیابی کرده و گواهی اعتبارسنجی آنها را صادر می‌کند، اظهار کرد: براساس اعتبار سنجی‌های صورت گرفته توسط این سامانه بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات خرد پرداخت شده است که نرخ مطالبات غیرجاری این تسهیلات کمتر از ۵ در هزار است که رکورد مطلوبی در کشور محسوب می‌شود.

رسولی‌زاده خاطرنشان کرد: این سامانه اعتبارسنجی به گونه‌ای طراحی شده است که علاوه بر افراد، سازمان‌ها نیز می‌توانند برای دریافت خدمات وام کارکنان خود به صورت ویژه از خدمات این سامانه استفاده کنند که تاکنون بیش از ۱۴۵ سازمان اقدام به دریافت این خدمات کرده‌اند.

وی گفت: براساس گزارش ۴ ساله فعالیت این سامانه استان‌های تهران، کرمان،‌ خراسان رضوی، اصفهان و خوزستان بیشترین تعداد اعتبارسنجی را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین استان‌های هرمزگان، چهارمحال و بختیاری و خراسان رضوی خوش‌حساب‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: براساس آمارها افراد ۳۰ تا ۳۹ سال، بیشترین تعداد اعتبارسنجی را داشته‌اند و همچنین مردان ۷۲ درصد و زنان ۲۸ درصد اعتبارسنجی شده‌اند.

رسولی‌زاده عنوان کرد: در این سامانه افراد با تحصیلات کارشناسی با ۳۸ درصد و افراد با تحصیلات دیپلم و کمتر با ۳۴ درصد، بیشترین تعداد اعتبارسنجی را داشته‌اند.

وی گفت: کارمندان بخش دولتی و عمومی با بیش از ۱.۵ میلیون نفر، کارمندان بخش خصوصی با نزدیک به ۶۴۰هزار نفر و افراد دارای شغل آزاد با نزدیک به ۵۱۵هزار نفر به ترتیب بیشترین تعداد اعتبارسنجی را در این سامانه داشته‌اند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان تاکید کرد: براساس آمارهای موجود ۷۰ درصد افراد اعتبارسنجی‌شده، سرپرست خانوار بوده‌اند.

رسولی زاده با بیان اینکه اعتبارسنجی به معنای سنجش اعتبار افراد است تا مشخص شود هنگام دریافت تسهیلات یا خریدهای اقساطی، چه میزان تسهیلات می‌توانند دریافت کنند و از عهده پرداخت چه میزان اقساط ماهانه برمی‌آیند، افزود: اعتبارسنجی کمک می‌کند تا مردم از مسیرهای پرپیچ و خم دریافت تسهیلات و ارائه وثیقه‌های سنگین رها شوند و بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن وام گیرند یا کالای خود را اقساطی بخرند.

وی اظهار کرد: اعتبارسنجی همچنین به بانک‌ها و عرضه‌کنندگان کالا و خدمات کمک می‌کند تا از بازگشت پول خود اطمینان پیدا کنند.

مدیرعامل این شرکت گفت: توسعه روزافزون خریدهای اعتباری موجب شده موضوع اعتبارسنجی به یکی از مهمترین ارکان توسعه کشورها تبدیل شود. به گونه‌ای که مدت‌ها است دامنه استفاده از اعتبارسنجی از نظام‌های مالی فراتر رفته و به مواردی چون اجاره خانه و خرید اقساطی خودرو و وسایل خانه گسترش یافته است.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا