سرور مجازی
zoomit

دسکتاپ مجازی در ویندوز 11 چیست ؛ آموزش ساخت و استفاده

دسکتاپ‌ مجازی ویژگی جدیدی در ویندوز نیست. در ویندوز 10 ایجاد یک دسکتاپ جداگانه کار ساده‌ای بود تا برای مثال بتوانید یک برای هر منظور خاصی یک دسکتاپ جداگانه برای خود داشته باشید. ایجاد دسکتاپ مجازی در ویندوز 11 نسبت به نسل قبل یک ارتقا پیدا کرده است؛ اکنون می‌توانید برای هر دسکتاپ مجازی پس‌زمینه متفاوتی داشته باشید که تشخیص هر دسکتاپ را از دیگری آسان‌تر می‌کند و بسته به اینکه از آن برای چه کاری استفاده می‌کنید، جلوه متفاوتی ارائه می‌دهد. توجه داشته باشید که برخی از این قابلیت‌ها در واقع در ویندوز 10 معرفی شده‌اند؛ اما همراه با ویژگی‌های جدید ویندوز 11، ابزار مفیدی را ساخته‌اند.

عناوین این مقاله:

 • دسکتاپ مجازی چیست؟
 • روش ایجاد و استفاده از دسکتاپ مجازی
 • شخصی‌سازی دسکتاپ مجازی
 • نحوه حذف دسکتاپ مجازی در ویندوز 11
 • میانبرهای صفحه‌کلید دسکتاپ مجازی

دسکتاپ مجازی چیست؟

منظور از دسکتاپ در ویندوز فضای کاری ویژه‌ای است که در پشت همه پنجره‌ها قرار دارد و یک نوع خاص پوشه‌ نیز است. می‌توان به این دسکتاپ یک تصویر پس‌زمینه داد و آیکون‌ها را روی آن با چیدمان دلخواه سازمان‌دهی کرد.

در یک مفهوم قدیمی‌تر از تاریخچه طراحی رابط کاربری سیستم‌عامل رایانه‌های شخصی، اصطلاح دسکتاپ به ترتیب خاص پنجره برنامه‌های باز درمقابل پس‌زمینه اشاره دارد. بنابراین اگر یک میز واقعی (Desk) را تصور کنید که با کاغذ پوشیده شده است، مجموعه کاغذهای قرارگرفته روی میز را می‌توان دسکتاپ (Desktop) نامید. تا قبل از ویندوز 10، اکثر رایانه‌های ویندوزیِ بدون چند نمایشگر، یک دسکتاپ واحد دسترسی داشتند.

به لطف ویژگی Task View در ویندوز 11 می‌توانید چندین دسکتاپ دیگر به‌جز دسکتاپ اصلی روی یک رایانه داشته باشید و به‌راحتی بین آن‌ها جابه‌جا شوید. هر دسکتاپ دارای ترتیب خاص خود از پنجره‌ها و برنامه‌های باز است، اما آیکون‌های روی دسکتاپ اصلی در تمام دسکتاپ‌های مجازی یکسان می‌مانند.

مقاله‌ی مرتبط:

 • چگونه از صفحه دسکتاپ مجازی در ویندوز 10 استفاده کنیم؟

بدین‌ترتیب افرادی که تنها از یک نمایشگر بهره می‌برند می‌توانند به کمک Task View به‌گونه‌ای عمل کنند که انگار از بیش از یک نمایشگر بهره می‌برند. چنین قابلیتی مخصوصاً در زمان انجام هم‌زمان چند وظیفه بسیار کارآمد است و به کاربر اجازه می‌دهد برای هر دسته از وظایف یا پروژه یا منظور خاص صفحه‌ای مجزا داشته باشد و به بستن و باز کردن مداوم اپلیکیشن‌ها نیازی نداشته باشد. این قابلیت باعث مدیریت بهتر برنامه‌ها و کاهش اتلاف وقت می‌شود.

روش ساخت و استفاده از دسکتاپ مجازی

 • روی دکمه Task View در نوار وظیفه کلیک کنید یا کلیدهای Windows+Tab را فشار دهید.
 • اگر دکمه Task View را در نوار وظیفه نمی‌بینید، روی تسکبار کلیک راست کرده و Taskbar Settings را انتخاب کنید، سپس سوئیچ کنار Task View را در حالت روشن قرار دهید.

۱-ایجاد و استفاده از دسکتاپ مجازی ویندوز 11

هنگامی که Task View را باز کردید، در بالا یک صفحه ویژه خواهید دید که اگر برنامه فعالی داشته باشید، تمام پنجره‌های برنامه‌های فعال را نشان می‌دهد. در قسمت پایین صفحه نواری وجود دارد که دسکتاپ‌های موجود را نمایش می‌دهد و امکان ایجاد یک ویندوز مجازی جدید را فراهم می‌کند.

 • برای افزودن یک دسکتاپ مجازی جدید، روی New Desktop کلیک کنید یا کلیدهای Windows+Ctrl+D را فشار دهید.

۲-ایجاد و استفاده از دسکتاپ مجازی ویندوز 11

 • یک دسکتاپ جدید (Desktop 2) در نوار ظاهر می‌شود. برای جابه‌جایی به دسکتاپ جدید روی آن کلیک کنید. دسکتاپ جدید جای دسکتاپ قبلی را می‌گیرد و درست مانند اولین دسکتاپ شما عمل می‌کند.

۳-ایجاد و استفاده از دسکتاپ مجازی ویندوز 11

در این وضعیت می‌توانید برنامه‌ها را باز کنید و پنجره‌های باز را در هر دسکتاپ هر طور که می‌خواهید قرار دهید. برنامه‌هایی که باز می‌کنید در نوار وظیفه دسکتاپ مجازی نیز ظاهر می‌شوند. اگر به دسکتاپ مجازی دیگری بروید، آرایش پنجره‌ها حفظ می‌شود و می‌توانید بعداً با کلیک کردن دوباره روی Task View و انتخاب تصویر کوچک دسکتاپ مجازی به آن برگردید.

برای استفاده از برنامه‌ها در یک دسکتاپ مجازی دیگر می‌توانید آن‌ها را بین دسکتاپ‌های مجازی از ناحیه Task View با کشیدن و رها کردن برنامه به دسکتاپ موردنظر جابه‌جا کنید یا یک پس‌زمینه متفاوت برای هر دسکتاپ تنظیم کنید تا دسکتاپ مدنظرتان را سریع‌تر در Task View تشخیص دهید. در ادامه بیشتر با شخصی‌سازی دسکتاپ مجازی آشنا خواهید شد.

۴-ایجاد و استفاده از دسکتاپ مجازی ویندوز 11

شخصی‌سازی دسکتاپ مجازی

با ویندوز 11 می‌توانید دسکتاپ‌های مجازی خود را شخصی‌سازی کنید تا اختصاص هر دسکتاپ به یک عملکرد جداگانه را آسان‌تر کنید. راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد.

تغییر پس‌زمینه دسکتاپ مجازی

 • روی آیکون Task view در نوار وظیفه کلیک کنید.
 • روی دسکتاپ مورد نظر کلیک راست کنید.
 • Choose background را انتخاب کنید.

۱-تغییر پس‌زمینه دسکتاپ مجازی ویندوز 11

 • این کار شما را به صفحه Personalization > Background می‌برد، جایی که می‌توانید پس‌زمینه مدنظرتان را انتخاب کنید.

۳-تغییر پس‌زمینه دسکتاپ مجازی ویندوز 11

تغییر نام دسکتاپ‌های مجازی

وقتی تعداد دسکتاپ‌های مجازی زیاد می‌شود، ممکن است تشخیص آن‌ها از هم دشوار باشد یا فراموش کنید که کدام برنامه‌ها و فایل‌ها در کدام دسکتاپ هستند. برای کمک به شناسایی راحت‌تر هر دسکتاپ، بهتر است نامشان را تغییر دهید.

 • روی دسکتاپ موردنظرتان کلیک راست کنید. روی گزینه Rename بزنید و برای دسکتاپ یک نام وارد کنید؛ نامی که نشان دهد کدام برنامه‌ها در آن قرار دارند. این کار را برای هر دسکتاپ انجام دهید.

تغییر نام دسکتاپ مجازی ویندوز 11

تغییر ترتیب دسکتاپ‌های مجازی

 • دسکتاپ‌های باز را با کشیدن آن‌ها به ترتیب دلخواه خود از لیست پایین صفحه سازماندهی کنید یا روی دسکتاپ کلیک راست کرده و برای تغییر ترتیب، Move right را انتخاب کنید (از میانبر Win + Ctrl + فلش چپ/راست برای چرخش بین دسکتاپ‌ها و Alt + Shift فلش چپ/راست برای جابه‌جایی آن‌ها استفاده کنید).

تغییر ترتیب دسکتاپ‌های مجازی

حذف دسکتاپ مجازی در ویندوز 11

 • برای حذف یک دسکتاپ مجازی در ویندوز 11، ابتدا Task View را با کلیک کردن روی آیکون آن در نوار وظیفه یا با فشار دادن Windows+Tab باز کنید.
 • نشانگر ماوس را روی تصویر کوچک دسکتاپ مجازی که می‌خواهید ببندید، نگه دارید تا X را در گوشه سمت راست ببینید، سپس روی آن کلیک کنید.

نحوه حذف دسکتاپ مجازی در ویندوز 11

 • همچنین می‌توانید Task View را باز کنید، از کلیدهای جهت‌نمای برای انتخاب تصویر کوچک دسکتاپ مجازی استفاده کنید، سپس Delete را روی کیبورد فشار دهید تا دسکتاپ مجازی انتخاب‌شده حذف شود.

این مراحل را برای هر دسکتاپ مجازی دیگری که می‌خواهید ببندید، تکرار کنید. پنجره‌های برنامه‌هایی که در دسکتاپ مجازی بسته‌شده باز بودند به دسکتاپ مجازی در سمت چپ آن (یک عدد پایین‌تر) منتقل می‌شوند.

نمایش یک پنجره خاص در تمام دسکتاپ‌های مجازی

به‌طور پیش‌فرض برنامه‌ها در دسکتاپ‌ها به‌طور مستقل عمل می‌کنند؛ برای مثال می‌توانید چندین تب مرتبط به کارتان را در مرورگرتان روی یک دسکتاپ باز کنید و سپس به یک دسکتاپ جدید بروید و مجموعه کاملاً متفاوتی از تب‌ها را برای استفاده شخصی باز کنید.

 • اگر می‌خواهید یک پنجره خاص (یا یک سری از پنجره‌ها) در چندین دسکتاپ دردسترس باشد، نمای دسکتاپ‌ها را باز کنید، روی برنامه کلیک راست کرده و Show this window on all desktops را انتخاب کنید. انتخاب Show this window on all Show windows from this app on all desktops همین کار را برای تمام نسخه‌های باز برنامه انجام می‌دهد.

نمایش یک پنجره خاص در تمام دسکتاپ‌های مجازی

انتقال برنامه‌ها بین دسکتاپ‌های مجازی

می‌توان برنامه‌های باز یک دسکتاپ را برای سازماندهی مجدد به یک دسکتاپ باز دیگر کشید یا درگ کرد. توجه داشته باشد که اگر هر دسکتاپ شامل برنامه‌های باز را ببندید، برنامه‌ها به‌طور خودکار به دسکتاپ بعدی منتقل می‌شوند.

انتقال برنامه‌ها بین دسکتاپ‌های مجازی در ویندوز 11

سفارشی‌سازی تنظیمات نوار وظیفه برای دسکتاپ‌های مجازی

اگر می‌خواهید برنامه‌های باز در نوار وظیفه زمانی که روی آن‌ها کلیک می‌کنید، پنجره‌ها را از سراسر دسکتاپتان نمایان کنند:

 • به Settings > System > Multitasking بروید.
 • در بخش Desktops پنجره کشویی کنار گزینه On the taskbar, show all the open windows را باز کنید و On all desktops را انتخاب کنید.

سفارشی‌سازی تنظیمات نوار وظیفه برای دسکتاپ‌های مجازی ویندوز 11

در همین صفحه می‌توانید میانبر صفحه‌کلید Alt+Tab را طوری تنظیم کنید که تمام پنجره‌ها از تمام دسکتاپ‌ها ظاهر شوند.

میانبرهای صفحه‌کلید دسکتاپ مجازی

مقاله مرتبط:

 • کلیدهای میانبر ویندوز 11 – کاربردی ترین Shortcut ها

ویندوز 11 دارای مجموعه‌ای از میانبرهای کیبورد با کاربری آسان است که می‌تواند استفاده از دسکتاپ مجازی را کارآمدتر کند. در اینجا تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها آورده شده است:

 • Windows + Tab: باز کردن Task View
 • Windows + Ctrl + پیکان چپ یا راست: جابه‌جایی بین دسکتاپ‌های مجازی
 • Windows + Ctrl + D: ایجاد یک دسکتاپ مجازی جدید
 • کلیدهای پیکان + اینتر: انتخاب دسکتاپ مجازی در Task View
 • Delete: با فشار دادن این کلید درحالی‌که Task View باز است، دسکتاپ انتخاب‌شده حذف می‌شود.
 • Escape: بستن Task View

****

امیدواریم این مقاله مورداستفاده شما قرار گرفته باشد. اگر در زمینه ایجاد و شخصی‌سازی دسکتاپ مجازی در ویندوز 11 سؤالی برایتان پیش آمده است، پرسش‌های خود را با ما و کاربران دیتاسنتر من به‌اشتراک بگذارید.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا