سرور مجازی
فضای مجازی

بزرگترین الکترولایزر جهان ساخته شد

یک شرکت نروژی مدعی ساخت بزرگترین دستگاه الکترولیز جهان شده است. بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در مجله مهندسی شیمی، این الکترولیز کننده هیدروژنی که توسط شرکت نروژی “هیدروژن‌پرو” (HydrogenPro) ساخته شده است، طی هفته‌های آینده در مرکزی واقع در شهر هرویا، مونتاژ و نصب خواهد شد.

برق‌کافت یا الکترولیز در شیمی و صنعت، شیوه‌ای برای جداسازی عنصر‌ها و ترکیب‌هایی است که با پیوند شیمیایی به هم متصل هستند. این جداسازی با گذراندن جریان الکتریکی مستقیم از میان این مواد صورت می‌گیرد. برای مثال زمانی که جریان الکتریکی از آب می‌گذرد، اتم‌های هیدروژن و اکسیژن از هم جدا و به گاز تبدیل می‌شوند. این واکنش شیمیایی، فرآیندی غیر خودبه‌خودی است که در غیر این صورت به وقوع نمی‌پیوندد.

کارولین آفوس مدیر ارشد محصول این شرکت می‌گوید: این پروژه نقطه عطفی حیاتی برای پروژه‌های بزرگ تولید هیدروژن سبز است. این پروژه نیازمند برنامه‌ریزی اساسی، تجهیز و تجهیزات مناسب است. این پروژه برای تسهیل پروژه‌های بزرگ‌تر تولید هیدروژن سبز، کاهش ردپای کربن و کاهش هزینه‌ها مهم است.

هیدروژن سبز با استفاده از منابع انرژی پاک یا انرژی کم‌کربن تولید می‌شود. هیدروژن سبز در مقایسه با هیدروژن خاکستری که توسط بخار اصلاح کننده گاز طبیعی ساخته می‌شود و اکثریت بازار هیدروژن را به خود اختصاص می‌دهد، انتشار کربن بسیار کمتری دارد.

۱۰۰ کیلوگرم هیدروژن خالص در ساعت

ظرفیت تولید این الکترولایزر، ۱۱۰۰ نیوتن متر مکعب هیدروژن در ساعت در شرایط چگالی جریان معمولی است.

شرکت سازنده آن می‌گوید: این معادل ۱۰۰ کیلوگرم هیدروژن خالص در هر ساعت است که استاندارد جدیدی را برای این صنعت ایجاد می‌کند.

گفتنی است که قطر این الکترولایزر ۲ متر است.

این شرکت که در تولید هیدروژن و انرژی‌های تجدیدپذیر متخصص است، یک شرکت فناوری و تولید کننده تجهیزات برای الکترولایزر‌های قلیایی فشار بالا است و کارخانه‌های هیدروژن سبز در مقیاس بزرگ را به صنایع عرضه می‌کند.

اریک کریستین بولستاد، مدیرعامل هیدروژن‌پرو می‌گوید: این یک نقطه عطف مهم برای هیدروژن‌پرو و تأیید بیشتر فناوری ما برای تولید هیدروژن سبز در مقیاس بزرگ است. نتایج دستگاه ما به تاسیس یکی از بزرگترین کارخانه‌های هیدروژن سبز در جهان کمک می‌کند.

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا