سرور مجازی
فضای مجازی

فضاپیمای دراگون اطلاعات جدیدی را به زمین آورد

یک فضاپیمای باری “دراگون” در روز شنبه (۲۰ اوت) حامل انبوهی از تجهیزات علمی از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشت و در اقیانوس فرود آمد.

این کپسول فضایی بدون سرنشین پس از اقامت بیش از یک ماهه در ایستگاه فضایی در ساعت ۱۴:۵۳ به وقت منطقه زمانی شرقی (۲۳:۲۳ به وقت ایران) در سواحل فلوریدا فرود آمد.

شرکت “اسپیس‌ایکس” امروز در یک به‌روزرسانی درباره این مأموریت در توییتر نوشت: بازگشت دراگون تأیید شد و بیست و پنجمین مأموریت باری و تأمین تجهیزات اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی تکمیل شد.

گفتنی است که این شرکت برخلاف روند معمول، این فرود را پخش زنده نکرد و هنوز تصاویری از فرود این فضاپیما منتشر نکرده است.

این شرکت در دومین پست توییتری خود اضافه کرد: هنگامی که دراگون توسط تیم بازیابی اسپیس‌ایکس بازیابی شود، علوم حیاتی درون آن از طریق بالگرد به مرکز فضایی “کندی” ناسا منتقل می‌شود و در اختیار محققان قرار می‌گیرد.

اسپیس‌ایکس ماموریت “Dragon’s SpaceX-۲۵” را در تاریخ ۱۴ ژوئیه از مرکز فضایی “کندی” ناسا به فضا پرتاب کرد و این فضاپیما دو روز بعد به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید. دراگون ۵۸۰۰ پوند (۲۶۳۰ کیلوگرم) آزمایش‌های علمی، تجهیزات خدمه و سایر محموله‌های حیاتی را به ایستگاه فضایی تحویل داد.

روز جمعه، فضاپیمای دراگون از ایستگاه فضایی جدا شد و بازگشت خود را در روز شنبه با حدود ۴۰۰۰ پوند (۱۸۱۵ کیلوگرم) تجهیزات علمی به زمین آغاز کرد. این محموله شامل نتایج آزمایش‌های بی‌شماری در ایستگاه فضایی است که به دانشمندان مشتاق تحویل داده خواهد شد.

کپسول‌های باری دراگون نسخه‌های بدون خدمه فضاپیمای “کرو دراگون” (Crew Dragon) هستند و برای حمل و نقل تجهیزات به ایستگاه فضایی بین‌المللی و براساس قرارداد چند میلیارد دلاری با ناسا طراحی شده‌اند.

اسپیس ایکس یکی از دو شرکت آمریکایی است که در حال حاضر ماموریت‌های تامین مجدد ایستگاه فضایی را انجام می‌دهد. شرکت دیگر “نورثروپ گرومن” نام دارد که با فضاپیمای “سیگنوس” به انجام این کار می‌پردازد. همچنین سیستم‌های فضایی “سیرا نوادا” (Sierra Nevada) برای ارائه خدمات مشابه به ناسا با هواپیمای فضایی “دریم چیسر” (Dream Chaser) برنامه‌ریزی شده است.

فضاپیمای رباتیک “پروگرس” روسیه نیز به طور منظم ماموریت‌های تحویل محموله به ایستگاه فضایی را انجام می‌دهد و آژانس‌های فضایی اروپا و ژاپن نیز در گذشته با فضاپیما‌های باری خود این کار را انجام می‌دادند.

ایستگاه فضایی در حال حاضر اقامتگاه هفت فضانورد است که خدمه ماموریت “اکسپدیشن ۶۷” (Expedition ۶۷) را تشکیل می‌دهند. آن‌ها شامل ۳ آمریکایی، ۳ روس و یک اروپایی هستند. شرکت اسپیس‌ایکس ۴ نفر از این فضانوردان را به عنوان بخشی از ماموریت “کرو-۴” (Crew-۴) توسط کپسول “کرو دراگون” برای ناسا به ایستگاه فضایی فرستاد.

اسپیس‌ایکس همچنین خدمه بعدی ناسا را در ماموریت “کرو-۵” (Crew-۵) در ماه سپتامبر به ایستگاه فضایی خواهد برد.

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا