سرور مجازی
فضای مجازی

تاکید وزیر کار بر توجه نهادینه به 97 هزار تعاونی با اشتغالزایی 1.8 میلیون نفری

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد شریعتمداری، وزیرکار درباره روز تعاون بر لزوم توجه نهادینه به وجود بیش از 97 هزار تعاونی و ایجاد بالغ بر یک میلیون و هشتصد هزار شغل مستقیم توسط تعاونی‌های ایرانی تاکید کرده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این پیام آورده است: روز جهانی تعاون، فرصت مغتنمی برای بازگویی جایگاه برجسته الگوی بین‌المللی تعاون و نظام کسب و کارهای تعاونی و نقش ویژه آنها در مردمی سازی اقتصاد، ساماندهی و سازماندهی نیروی انسانی مهارت آموخته و کارآزموده کارآفرین یا جویای کار در راستای پاسخگویی به نیازهای مشترک از طریق تجمیع دارایی‌های کوچک و سرمایه‌های خرد با رویکرد توانمندسازی جوامع محلی است.

شریعتمداری در این پیام ضمن گرامیداشت روز جهانی تعاون و آرزوی توفیقات مستمر و مداوم برای تعاون گران کارآفرین و مروجان فرهنگ یاریگری اقتصادی و کارآفرینی جمعی، در توصیف قابلیت‌ها و فرصت‌های ایجاد شده توسط تعاونی‌ها در جهان به ایجاد اشتغال مولد و پایدار برای بیش از 280 میلیون نفر، نقش آفرینی محسوس و ملموس کسب و کارهای تعاونی در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای توسعه یافته، توجه نهادینه به وجود بیش از 97 هزار تعاونی و ایجاد بالغ بر یک میلیون و هشتصد هزار شغل مستقیم توسط تعاونی‌های ایرانی اشاره می‌کند.

وی در خصوص هویت و ماهیت تعاونی‌ها در ایران و جهان، خاطرنشان می‌کند: تعاونی‌ها، الگویی برای متشکل سازی سرمایه‌های انسانی و پاسخگویی به نیازهای مشترک با استفاده بهینه از آورده‌های در اختیار با رویکرد توجه بنیادین به توسعه پایدار، صیانت از محیط زیست، تعهد به انجام مسئولیت‌های اجتماعی و تقید به اخلاق حرفه‌ای قلمداد می‌شوند.

به گفته شریعتمداری، کارکردهای اجتماعی و اقتصادی تعاونی‌ها برای مبارزه علمی با پاندمی کووید 19، تلاش خستگی‏ ناپذیر تعاون گران برای کاستن آلام کرونا زدگان و پیشگیری از گسترش ویروس منحوس کرونا در محیط‌های کار و تولید، نمونه‌هایی از رفتارهای مدنی پذیرفته شده تعاونی‌ها در ایران و جهان در 19 ماه اخیر است.

شریعتمداری، نظام دموکراتیک اداره کسب و کارهای تعاونی و رعایت اصل بین‌المللی «هر عضو، یک رأی» و وجود شفافیت در همه فرایندهای کسب و کارهای تعاونی در بستر فضای خود نظارتی تعاونی‌ها (نظارت اعضا بر عملکرد هیأت‌های مدیره و وجود بازرس تعاونی و سایر سازوکارهای نظارتی درون تعاونی) را از دیگر ویژگی‌های ممتاز تعاونی‌ها به شمار می‌آورد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تصریح می‌کند: خوشبختانه در ایران نیز پس از ایجاد سامانه جامع و هوشمند بخش تعاونی کشور، اقدامات منحصر به فرد و ستایش برانگیزی برای ایجاد دولت الکترونیک و شفافیت روز افزون در تعاونی‌ها فراهم شده است.

وی تاکید می‌کند: سرعت و دقت در فرایندهای ایجاد و ثبت تعاونی‌ها و نظارت‌های هوشمند بر فرایندهای تعاونی از جمله مشخصه‌های این سامانه است که با اقبال و استقبال تعاون گران و همه کنشگران سازمانی حوزه تعاون مواجه شده است.

وی می‌افزاید: توسعه نظام خلاقیت و نوآوری در کسب و کارهای تعاونی از طریق ایجاد مراکز نوآوری و توسعه تعاون و اندیشکده تعاون به عنوان تسهیل گران و پلی میان اعضای بخش تعاون کشور اعم از اتحادیه‌های تعاونی، اتاق تعاون و سایر تشکل‌های بخش با زیست بوم نوآوری کشور با هدف بازتعریف و کاربردی سازی مفهوم تعاون متناسب با نیاز روز و همچنین هموارسازی مسیر تبدیل ایده به محصول و دانش به ارزش در بخش تعاون با حمایت از فعالیت‌های تعاونی‌های نوپدید دانش بنیان و استفاده بهینه از ابزارهای قانونی موجود برای کمک به ایجاد و توسعه تعاونی‌های نوع جدید از دیگر اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید است که به بهسازی تصویر ذهنی جامعه از تعاونی‌ها و بازآفرینی نقش و کارکردهای نوین تعاونی‌ها منجر شده است.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: آمادگی تعاونی‌های موجود برای عهده گرفتن نظام توزیع هوشمند کالاها و خدمات با رویکرد حذف واسطه‌های غیر ضرور به منظور کاهش قیمت تمام شده کالاها و خدمات و ایجاد ارتباط مستقیم بین تولید کننده و مصرف کنندگان نهایی از دیگر ویژگی‌های تعاونی‌های کشور است که امید می‌رود از این ظرفیت بی نظیر در دولت سیزدهم به نیکویی استفاده شود.

این پیام می‌افزاید: نقش آفرینی تعاونی کار تاکید شده در اصول 43 و 44 قانون اساسی برای متشکل سازی کارجویان دانش‏ آموخته با تاکید بر زنان و جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی به منظور دستیابی به فرصت‌های اشتغال پایدار و قابلیت تعاونی‌های مسکن برای ایجاد مسکن و تأمین جهیزیه ارزان در راستای تسریع در فرایند ازدواج جوانان از دیگر ظرفیت‌های کمتر استفاده شده تعاونی‌ها در شرایط تحریم و تورم و کرونا است که باید برای استفاده از این ساختار و شبکه سراسری، برنامه ریزی های مناسب و متناسب انجام شود.

در پایان پیام شریعتمداری تاکید شده است: ضمن تبریک مجدد روز جهانی تعاون، امید است بسترهای لازم برای آشنایی بیش از پیش دانش‏ آموزان و دانشجویان با فرهنگ تعاون و کارآفرینی از طریق دانشگاه‌ها و مدارس فراهم شده و زیرساخت‌های فکری لازم برای ایجاد و توسعه گفتمان نخبگانی تعاون در میان سیاست گذاران و خبرگان جامعه فراهم شود.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا