سرور مجازی
zoomit

اصول صدور پروانه‌ی یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی تصویب شد

به گفته‌ی صادق عباسی شاهکوه مصوبه UNSP با رویکرد یکپارچه‌سازی پروانه‌های ایجاد شبکه و خدمات و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های فنی، زیرساختی و تجاری کشور تصویب شد و نحوه‌ی پوشش خانوارها، میزان حمایت‌های مالی دولتی از محل حق‌السهم اپراتورها و نحوه نظارت بر اجرای این پروژه پیش‌بینی شده است.

طبق گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، صادق عباسی شاهکوه درباره‌ی پیشینه‌ی مصوبه UNSP گفت: «مرداد سال ۱۴۰۰ اولین مصوبه مربوط به همگرایی پروانه‌های ثابت و سیار تصویب شد که براساس آن اپراتورهای تلفن همراه می‌توانستند به سرمایه‌گذاری در حوزه ارتباطات ثابت وارد شوند و در بازه زمانی ۵ ساله، حدود ۵ میلیون پورت پرسرعت ایجاد کنند. با استقرار دولت سیزدهم و برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبتنی بر فیبرنوری و پوشش ۲۰ میلیونی در بازه‌ی زمانی سه سال و نیم، برای توسعه ارتباطات ثابت تصمیم گرفته شد مصوبه کمیسیون درباره پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی بازنگری شده و محتوای آن متناسب با هدف تعیین شده حوزه توسعه ارتباطات ثابت تغییر کند.»

معاون وزیر ارتباطات به جلسات مختلف با دارندگان پروانه ارتباطات ثابت و سیار و بررسی چالش‌های این حوزه اشاره کرده و گفته است: «در مصوبه قبلی پیش‌بینی شده بود که ۳ درصد از درآمد اپراتورهای سیار و ثابت به توسعه فیبرنوری اختصاص داده شود. با توجه به تکلیف وزارت ارتباطات مبنی بر پوشش ۲۰ میلیونی در زمانبندی سه سال و نیم، حمایت مالی دولت از ۳ درصد به ۸ درصد از درآمد اپراتورهای سیار و ۳ درصد از درآمد اپراتورهای ثابت تغییر داده شد.»

به گفته‌ی او: «توسعه ارتباطات ثابت با توجه به مدت زمان طولانی بازگشت سرمایه‌گذاری نیازمند حمایت‌های مالی است که پس از تأیید هیئت وزیران حمایت‌های مالی دولتی در قالب معافیت از پرداخت حق‌السهم و همچنین اختصاص درصدی از حق‌السهم اپراتورها برای ایجاد پوشش فیبرنوری در بازنگری مصوبه UNSP پیش‌بینی شد.» حمایت‌ مالی دولت از اپراتورها برای توسعه‌ی پوشش فیبر نوری در همه‌ی شهرها به غیر از هشت کلانشهر تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، کرج، شیراز، اهواز و قم انجام می‌شود. کلانشهرها به دلیل اینکه ارائه‌ی سرویس در آن‌ها توجیه اقتصادی دارد تحت پوشش این حمایت قرار نمی‌گیرند.

همچنین شاهکوه از نحوه پوشش خانوارها در مصوبه جدید گفته است: «در ادبیات فیبرنوری دو نوع پوشش خانوار متصل (Home Connect) و خانوار تحت پوشش (Home Pass) داریم که در بازنگری مصوبه این موضوع به‌طور شفاف تعریف شده و براساس مصوبه به ازای ایجاد پوشش تا ۳۰۰ متری خانوار در مراکز استان به ازای هر خانوار ۵۰۰ هزار تومان و در شهرهای خارج از مراکز استان به ازای هر خانوار یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به اپراتور اختصاص داده می‌شود. علاوه بر آن این حمایت مالی، در حوزه اتصال نیز به ازای هر پورت FTTH که به خانوارها متصل شود دو میلیون تومان از محل ۸ درصد حق‌السهم دولت به اپراتورها کمک می‌شود و این مبالغ برای پوشش و اتصال در شهرهای غیر از هشت کلانشهر تخصیص می‌یابد.»

ایران در زمینه‌ی اینترنت ثابت با وضعیتی بحرانی رو‌به‌رو است. در‌حال‌حاضر تعداد مشترکان اینترنت همراه کشور ۹ برابر اینترنت ثابت است. وزارت ارتباطات با تأکید بر توسعه‌ی پوشش فیبر نوری در تلاش است تا این نسبت را تغییر دهد و بار اصلی استفاده از اینترنت را بر دوش اینترنت پهن‌باند ثابت بگذارد.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا