سرور مجازی
zoomit

باکمینستر فولر، طراح معروف، تصور می‌کرد کامپیوتر اپل 2 «اسباب‌بازی» است

باکمینستر فولر، طراح و معمار معروف، در اوایل بنیان‌گذاری اپل گفت‌و‌گویی خصوصی با استیو جابز داشت که اکنون در مرکز توجه قرار گرفته است. ۴۰ سال از زمان مرگ فولر می‌گذرد، بااین‌حال تأثیراتی که دستاوردهای او روی حوزه‌های مختلف گذاشت همچنان ادامه دارد. از گنبد ژئودزیک به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اختراعات باکمینستر فولر یاد می‌شود. نام مولکول کروی فولرن باکمینستر از نام او برگرفته شده است.

در سال ۱۹۸۰ فیلمسازی به نام تیلور بارکرافت ملاقاتی در کوپرتینو بین استیو جابز و باکمینستر فولر ترتیب داد. کتاب جدیدی به نام «مخترع آینده: زندگی آینده‌نگرانه‌ی باکمینستر فولر» به تلاش‌های تیلور بارکرافت برای ترتیب دادن ملاقات بین فولر و جابز اشاره می‌کند. این کتاب می‌گوید بارکرافت نخستین بار فولر را به هنگام سخنرانی دیده و سپس به‌همراه یک فیلمبردار، او را به کوپرتینو برده است. هدف این بود که باکمینستر فولر به همراه استیو جابز در جلوی دوربین مشغول صحبت شوند، اما بارکرافت پس از ورود به مقر اپل متوجه شد که شرایط مهیا نیست.

بارکرافت می‌گوید: «می‌دانستم استیو طرفدار باکی است. هر کسی در جایگاه استیو، به باکی علاقه‌مند می‌بود. می‌خواستم باکی استیو را ببیند. استیو جابز قرار بود به رؤیاهای باکی رنگ حقیقت ببخشد.» به گزارش اپل اینسایدر رؤیای باکمینستر فولر، دسترسی جهانی به اطلاعات بود. اپل نه در سال ۱۹۸۰ بلکه در آینده نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا کرد.

مقاله‌های مرتبط:

  • تاریخچه کامپیوترهای اپل ۲: دوران طلایی ریزرایانه ها
  • داستان برند: اپل، برندی که جهان را فتح کرد

بارکرافت امیدوار بود بدون نیاز به گرفتن وقت قبلی بتواند ملاقاتی بین فولر و جابز ترتیب دهد. چنین اتفاقی نیز افتاد. استیو جابز به همراه بسیاری دیگر از کارکنان اپل به استقبال فولر آمد. جابز و فولر چند دقیقه جلوی دوربین مشغول صحبت شدند، سپس آن‌ها به تنهایی شروع به گشت‌و‌گذار در مقر اپل کردند و بعدا هرگز نگفتند که درباره‌ی چه چیزهایی صحبت کرده‌اند. البته گفته می‌شود باکمینستر فولر برخی از جزئیات مکامله را دراختیار بارکرافت قرار داده است.

بارکرافت مدتی بعد ویدیوی مصاحبه‌ی فولر و جابز را گم کرد و رؤیاهایش برای ساخت یک برنامه‌ی مستند با محوریت این دو فرد مهم به جایی نرسید. تنها چیزی که از آن ملاقات باقی مانده، خاطرات بارکرافت درباره‌ی مکالمه‌اش با فولر است: «او فکر می‌کرد صرفاً کامپیوترهای مین‌فریم از پس آن کارها برمی‌آیند و باورش نمی‌شد کامپیوتر اپل ۲ نیز بتواند چنین کارهایی انجام دهد.» بارکرافت در ادامه می‌گوید: «به خاطر دارم که می‌گفت فکر می‌کرده کامپیوتر اپل ۲ اسباب‌بازی است.»

باکمینستر فولر در روز ۱ جولای ۱۹۸۳ (۱۰ تیر ۱۳۶۲) درگذشت. او هرگز موفق به دیدن کامپیوترهای سری مک نشد و قطعاً هرگز تصور نمی‌کرد دستگاهی مثل آیفون بتواند دسترسی به تمام اطلاعات روز دنیا را برای همه‌ی مردم امکان‌پذیر کند.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا