سرور مجازی
zoomit

گروهی از مهندسان با موفقیت به تراشه M1 اپل نفوذ و داده‌های آن را بازیابی کردند

DriveSavers با موفقیت یک تراشه‌ی M1 اپل را از برد معیوب به برد سالم پیوند زده است که آن‌ها را قادر می‌سازد به داده‌های آن دسترسی پیدا کنند. این اقدام بسیار مهمی محسوب می‌شود زیرا M1 قابلیت‌های امنیتی فراوانی دارد که از دسترسی کاربران غیرمجاز به داده‌ها جلوگیری می‌کند. به‌عنوان مثال، کنترلر SSD این تراشه، ورودی و خروجی داده‌ها را در درایو، مدیریت می‌کند که این ویژگی در خود M1 تعبیه شده است. این یعنی اگر سیستم-روی-چیپ (SoC) از کار بیفتد، امکان دسترسی به درایو نیز غیرفعال خواهد شد. علاوه‌براین، تراشه‌ی امنیتی T2، داده‌ها را رمزنگاری می‌کند و به‌همین دلیل واضح است که دسترسی به SSD اپل کار آسانی نخواهد بود.

در بیانیه‌ی مطبوعاتی DriveSavers آمده است:

هزاران ریزمؤلفه روی یک برد وجود دارد و اپل تمام تلاش خود را انجام داده تا آنچه را که برای دسترسی به داده‌های رمزنگاری‌شده ضروری است، مخفی کند. بدون این دانش، بازیابی اطلاعات از برد آسیب‌دیده، غیرممکن است.

مقاله‌ی مرتبط:

  • سری آیفون ۱۴ احتمالاً با پشتیبانی از شارژ ۳۰ وات و در رنگ بنفش نیز عرضه می‌شوند
  • اپل به‌دلیل فروش بالای آیفون SE در بازار اروپا در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۲ با رشد درآمد مواجه شد

به‌نوشته‌ی DigitalTrends، مهندسان برای دسترسی به SSD تراشه‌ی M1 باید سیستم-روی-چیپ را از برد معیوب جدا کرده و آن را به یک برد سالم دیگر متصل می‌کردند. علاوه‌براین همه‌ی مؤلفه‌هایی را که برای برقرای ارتباط میان اجزای سیستم نیاز بود، طی این فرایند اعمال کردند. بی‌شک، آزمون‌ و خطا‌های زیادی برای دستیابی به این هدف انجام شده است اما این اقدام در زمینه‌ی بازیابی اطلاعات در مک، گامی بزرگ محسوب می‌شود.

درحالی‌که اقدامات امنیتی مبهم اپل، عالی به‌نظر می‌رسند، اما از دست دادن داده‌های مهم، می‌تواند فاجعه به‌ بار بیاورد. به‌ همین دلیل است که ایجاد نسخه‌ی پشتیبان از مک و سایر دستگاه‌های اپل اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از قابلیت‌هایی مثل Time Machine و حتی ایجاد نسخه‌ی پشتیبان خارجی، شما را از تعویض برد بی‌نیاز خواهد کرد.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا