zoomit

روسیه ماهواره ایرانی خیام را برفراز موشک سایوز پرتاب خواهد کرد

سازمان فضایی ایران امروز اعلام کرد که ماهواره سنجش از دور خیام هفته‌ی آینده برفراز موشک روسی سایوز از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان پرتاب خواهد شد. به‌نقل از این سازمان، ماهواره‌ی خیام با سنجنده‌های دقیق در طیف‌های مختلف، زیرساختی مناسب برای هوشمندسازی بخش‌های گوناگون کشور خواهد بود.

همچنین، ارتقای بهره‌وری در حوزه‌ی کشاورزی، پایش دقیق منابع آبی کشور، مدیریت مخاطرات طبیعی، پایش تغییرات کاربری، ساخت و سازهای غیرمجاز و مقابله با جنگل‌خواری، پایش مخاطرات زیست‌محیطی، پایش معادن و اکتشافات معدنی، پایش مرزهای کشور و بسیاری از کاربردهای دیگر ازجمله کاربردهای داده‌های دریافت‌شده از ماهواره خیام خواهد بود. سازمان فضایی می‌گوید جزئیات فنی مربوط به ماهواره‌ی خیام پس از پرتاب آن در هفته‌ی بعد منتشر خواهد شد.

پرتاب ماهواره‌ای ایرانی برفراز موشکی خارجی اتفاقی کم‌سابقه در صنعت فضایی ایران محسوب می‌شود. در سال ۱۳۸۴، «سینا ۱» به‌عنوان نخستین ماهواره ایرانی برفراز موشک روسی کاسموس ۳ از پایگاه فضایی پلستسک به مدار زمین فرستاده شد. این ماهواره که به سفارش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران در روسیه ساخته شد، از نوع سنجش از دور بود و با ۱۵ بار گردش به دور زمین در هر ۲۴ ساعت، گزارش‌های دورسنجی به مرکز فضایی ایران ارسال می‌کرد. سازمان فضایی ایران در سال‌های بعد با اتکا به موشک‌های ماهواره‌بر ایرانی ازجمله سیمرغ و سفیر، ماهواره‌های خود را به مدار زمین پرتاب کرد.

در همین حال، خبرگزاری دولتی تاس روسیه نیز گزارش داده است که روسکاسموس، سازمان فضایی روسیه، ماهواره‌ی خیام را سه‌شنبه ۱۸ مرداد به سفارش جمهوری اسلامی ایران به مدار خواهد رساند. به‌نقل از این خبرگزاری، روسکاسموس طراحی و تولید ماهواره‌ی خیام را برعهده داشته است. در پرتاب هفته‌ی آینده، علاوه‌بر خیام، ۱۶ فضاپیمای کوچک‌تر روسی نیز روانه‌ی مدار زمین خواهند شد.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا