zoomit

تراشه VPU برگ‌برنده اینتل در پردازنده‌های Meteor Lake خواهد بود

به‌گزارش تامز هاردور، اینتل در سکوت خبری با انتشار درایور به‌روزشده‌ی لینوکس، تولید نوع جدیدی از مدارهای ای‌سیک (ASIC یا مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) را تأیید کرده است. اینتل از این ای‌سیک با نام واحد پردازشی چندمنظوره (VPU) یاد می‌کند. به‌نظر می‌رسد واحد پردازشی VPU قرار است توانایی‌های پردازنده‌ی اصلی در پردازش‌های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق را تقویت کند. VPU تیم آبی نخستین‌بار در پردازنده‌های نسل‌چهاردهمی سری Intel Meteor Lake استفاده خواهد شد.

به‌طور مشخص‌تر گفته می‌شود که VPU وظیفه دارد «تداخل هوش مصنوعی» را در پردازش‌های مبتنی‌بر یادگیری عمیق تقویت کند. تداخل هوش مصنوعی به استفاده از شبکه‌های تعلیم‌دیده‌ی هوش مصنوعی با هدف پیش‌بینی پردازش‌های بعدی اشاره می‌کند و بخشی اساسی از تمامی پردازش‌های امروزی مبتنی‌بر AI است.

امروزه صنعت فناوری به الگوریتم‌های هوش مصنوعی بسیار وابسته است؛ به‌همین‌دلیل، استفاده از واحدهای VPU یا بهتر بگوییم هسته‌های هوش مصنوعی در پردازنده‌های اینتل منطقی است. با گذر زمان نیاز مشتریان عادی و سازمانی به پردازش‌های هوش مصنوعی افزایش پیدا می‌کند و اینتل ناچار است توجه بیشتری به این حوزه نشان دهد.

واحد پردازشی VPU اینتل را می‌توانیم جایگزینی برای هسته‌های Tensor انویدیا به‌حساب بیاوریم. واحد پردازشی VPU در حالی معرفی می‌شود که حدودا ۶ سال از فروش Movidius به اینتل می‌گذرد. Movidius در دوران فعالیتش روی واحدهای پردازشی مبتنی‌بر هوش مصنوعی متمرکز بود و به دستاوردهای زیادی در این حوزه رسید.

مقاله‌های مرتبط:

  • اینتل تولید پردازنده‌های مورد انتظار Meteor Lake را وارد مرحله جدیدی کرد
  • ادعایی هیجان‌انگیز: هسته‌های «فوق کم‌مصرف» اینتل رقابت این شرکت با AMD را وارد مرحله جدیدی می‌کنند

تراشه‌ی Movidius در آن زمان بسیار انقلابی بود. VPUهای این شرکت عملکرد به‌ازای وات بسیار خوبی داشتند و از چند هسته‌ی پردازشی دیگر استفاده می‌کردند که هر‌کدام برای پردازش‌هایی ویژه طراحی شده بودند. به‌لطف این معماری ویژه، پردازنده‌ی Movidius می‌توانست با توان تنها ۱٫۵ وات ۴ تراعملیات‌برثانیه (TOPS) انجام دهد. به‌بیان بهتر، بهره‌وری انرژی پردازنده‌ی شرکت Movidius به‌حدی رضایت‌بخش بود که شرکت‌های دیگر ازجمله انویدیا حتی خوابش را هم نمی‌دیدند.

شکی نداریم که اعضای سابق Movidius تا حدی در تولید پردازنده‌ی VPU اینتل ایفای نقش کرده‌اند. متأسفانه نمی‌دانیم که VPU موجود در تراشه‌های نسل‌چهاردهمی Meteor Lake قرار است چقدر پرقدرت باشد. بعد از پنج سال تحقیق‌و‌توسعه، انتظار داریم ای‌سیک جدید اینتل و Movidius عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دهد.

به‌لطف جزئیات درایور لینوکسی جدید اینتل، اطلاعات از VPU این شرکت را نیز می‌دانیم. ظاهراً این VPU واحد مدیریت حافظه‌ای دارد تا داده‌های VPU را ترجمه و از آدرس‌های DMA میزبانی و پردازش‌های کاربر را ایزوله کند. VPU شامل ریزکنترلر برپایه‌ی معماری RISC و ساب‌سیستم محاسبات عصبی و واحد دیگری با عنوان شبکه-روی-چیپ (NoC) است. اینتل قصد دارد امسال پردازنده‌‌های نسل‌سیزدهمی سری Raptor Lake را دردسترس مشتریان قرار دهد و این یعنی هنوز دو نسل تا از راه رسیدن پردازنده‌های Meteor Lake فاصله داریم.

Meteor Lake از جوانب زیادی می‌تواند مهم‌ترین محصول چند سال اخیر اینتل باشد. پردازنده‌های این خانواده برای اولین‌بار در تاریخ CPUهای مصرفی اینتل سراغ لیتوگرافی ۷ نانومتری می‌روند و احتمالاً به سه نوع هسته مجهز خواهند بود. براساس برخی از شایعه‌ها، VPU اینتل در نمونه‌های مصرفی پردازنده‌های Meteor Lake استفاده خواهد شد و فعلاً مشخص نیست که واحد پردازشی جدید در پردازنده‌های کلاس سرور هم حضور پیدا می‌کند یا نه.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا