سرور مجازی
فضای مجازی

ناسا دو هلیکوپتر به عنوان پشتیبان مریخ نورد نبوغ ارسال خواهد کرد

ناسا در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرد که به جای استفاده از یک مریخ نورد برای جمع‌آوری نمونه‌های سطحی به جا مانده در مریخ قصد دارد دو هلیکوپتر در کلاس هلیکوپتر نبوغ به دهانه Jezero در سیاره سرخ بفرستد. آن‌ها به سمت محل نمونه‌ها پرواز می‌کنند، نمونه‌ها را جمع‌آوری می‌کنند و در نهایت آن‌ها را به یک فرودگر می‌رسانند.

به گزارش gizmodo، ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) هنوز در مرحله طراحی مفهومی برنامه بازگشت نمونه از مریخ هستند، بنابر این، تغییراتی در این برنامه قابل انتظار است، اما تغییراتی که امروز اعلام شد نسبتاً قابل توجه بود. دو آژانس فضایی بررسی سیستم مورد نیاز ماموریت آینده را به پایان رسانده اند که در آن برخی از عناصر حذف و برخی دیگر اضافه شده اند.

توماس زوربوخن، معاون مدیر اداره ماموریت علمی در ناسا، مأموریت بازگشت نمونه از مریخ را با فعالیت‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب مقایسه کرد و هر دو را به عنوان مأموریت‌های بین المللی با پیامد‌های تاریخی توصیف کرد. در واقع، آوردن نمونه‌هایی از سطح مریخ به زمین برای تجزیه و تحلیل، هم از نظر علمی و هم از نظر تجربه‌ای که از چنین تلاشی به دست می‌آوریم، بسیار بزرگ خواهد بود. باید اشاره کرد که این اطلاعات می‌تواند شواهدی از حیات در مریخ را به ما بدهد. همچنین دیوید پارکر، مدیر اکتشافات انسانی و رباتیک در آژانس فضایی اروپا به خبرنگاران گفت: مأموریت بازگشت نمونه‌ها از مریخ امکان تعیین سن مطلق نمونه‌های مریخی را فراهم می‌کند که در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.

هلیکوپتر نبوغ

مانند تلسکوپ جیمز وب، ماموریت بازگشت نمونه از مریخ بسیار پیچیده است. از نظر فنی، این ماموریت در حال حاضر در حال انجام است. مریخ نورد استقامت در حال حاضر نمونه‌های سطحی را در دهانه Jezero جمع‌آوری و ذخیره می‌کند و تکه‌های ریز سنگ را در لوله‌های کوچکی قرار می‌دهد. تا به امروز، استقامت ۱۰ لوله پر از نمونه‌های سنگی را جمع آوری کرده است و یازدهمین لوله نیز در حال ذخیره سازی است. ناسا و آژانس فضایی اروپا در حال تصمیم گیری در مورد بهترین راه برای جمع آوری این لوله‌ها و بازگرداندن ایمن آن‌ها به زمین هستند.

ناسا همچنین می‌خواهد دو هلیکوپتر در کلاس هلیکوپتر نبوغ را به مریخ بفرستد تا در صورت بروز مشکل در مریخ نورد استقامت، آن‌ها به عنوان پشتیبان عمل کنند. دو هلیکوپتری که برای ماموریت بازگشت نمونه استفاده خواهند شد مشابه نبوغ نخواهند بود، زیرا کمی سنگین‌تر هستند و چرخ‌های متحرک دارند. چرخ‌های کوچک به هلیکوپتر‌ها اجازه می‌دهد تا از سطح مریخ راحت‌تر عبور کنند.


بیشتر بخوانید

  • رباتی که قرار است نمونه‌های موجود در مریخ را به زمین ارسال کند

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا