سرور مجازی
تکنولوژی

مشخصات پردازنده‌های نسل سیزدهم اینتل Raptor Lake-S فاش شد

جزئیات جدیدی درباره نسل سیزدهم پردازنده‌های اینتل موسوم به Raptor Lake-S منتشر شده که ما را بیشتر از قبل با مشخصات این خانواده آشنا می‌کند. با این حال، در میان این اطلاعات اشاره‌ای به پشتیبانی از مسیر اضافه PCIe Gen 5.0 برای ماژول‌های M.2 دیده نمی‌شود.

اگرچه این اطلاعات از یکی از کارگاه‌های خود اینتل در شنژن چین به دست آمده، اما به نظر نمی‌رسد که این شرکت قصد داشته آن‌ها را به طور عمومی منتشر کند. بر اساس تصویر این ارائه، اینتل Raptor Lake-S از رم DDR5-5600 پشتیبانی می‌کند. در حالی که نسل فعلی صرفا با DDR5-5200 سازگار است. نسل سیزدهم همچنین پشتیبانی از DDR4-3200 را برمی‌گرداند و با توجه به برخورداری از سوکت LGA1700، مادربردهای فعلی به‌طور همزمان از نسل 12 و 13 پشتیبانی خواهند کرد.

اینتل Raptor Lake-S

این نسل همچنین از نظر حداکثر تعداد هسته و رشته به ترتیب به 24 و 32 ارتقا می‌یابد. هسته‌های Raptor Cove P هم در مقایسه با هسته‌های Golden Cove در نسل 12 به ازای هر کلاک از دستورالعمل‌های بیشتری پشتیبانی می‌کنند. از سوی دیگر، حداکثر بوست کلاک افزایش چشمگیری خواهد داشت و برخی گزارش‌ها از افزایش حداکثر 30 درصدی توان در مقایسه با سری آلدر لیک خبر داده‌اند.

اینتل Raptor Lake-S مسیر PCIe 5 اضافه ندارد

این پلتفرم جدید همچنین از مسیرهای اضافه برای PCIe Gen 4.0 برخوردار می‌شود و پشتیبانی قبلی خود از PCIe Gen 5.0 را حفظ می‌کند. اما هیچ اشاره‌ای به پشتیبانی از مسیرهای جدید برای PCIe 5.0 نشده، در نتیجه می‌توان حدس زد که نسل 13 فقط 16 مسیر داشته باشد. این مقدار مشابه نسل 12 خواهد بود و جالب است که در این اسلاید به آن اشاره‌ای نشده است.

نوشته های مشابه
اینتل Raptor Lake-S

اگر اینتل مسیر اضافه‌ای برای PCIe 5.0 در نظر نگرفته باشد، کاربران باید مسیرهای فعلی را بین کارت گرافیک اختصاصی و SSD جدید M.2 تقسیم کنند. این حافظه‌ها هنوز متداول نشده‌اند اما به احتمال زیاد در سال‌های آینده رواج بیشتری پیدا خواهند کرد.

افزون بر این، توان مصرفی نسل 13 افزایش خواهد یافت و حداکثر به 260 وات خواهد رسید. این رقم بالاتر از توان مصرفی اکثر محصولات در پلتفرم پردازنده‌های جریان اصلی اینتل به حساب می‌آید. در نتیجه، اگر بخواهید این پردازنده را در کنار یک کارت گرافیک قدرتمند به کار بگیرید، به یک منبع تغذیه قدرتمند نیاز خواهید داشت.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا