سرور مجازی
تکنولوژی

فیزیکدانان سه ذره جدید و عجیب کشف کردند

فیزیکدان‌های برخورددهنده هادرونی بزرگ (LHCb) از کشف سه ذره عجیب و غریب شامل یک پنتاکوارک و دو تتراکوارک خبر می‌دهند که در واقع جدیدترین ذرات زیراتمی هستند و می‌توانند به آشکار شدن نحوه اتصال کوارک‌ها به یکدیگر کمک کنند. 

یک ذره پنتاکوارک متشکل از پنج کوارک و دو ذره دیگر تتراکوارک هستند و با همکاری LHCb سرن و استفاده از آشکارساز 5600 تنی در قسمتی از برخورددهنده بزرگ هادرونی حین بررسی تفاوت‌های بین ماده و پادماده کشف شده‌اند. 

سال گذشته میلادی نیز این تیم تحقیقاتی موفق به کشف اولین تتراکوارک با جذابیت دوگانه شدند و ذرات جدید کشف شده نیز به فهرست قبلی اضافه می‌شوند. 

«نیلز تیونینگ»، هماهنگ‌کننده تیم فیزیک LHCb می‌گوید: 

نوشته های مشابه

«هرچقدر تجزیه و تحلیل‌های بیشتری انجام دهیم، انواع هادرون‌های عجیب و غریب بیشتری کشف می‌شود. در دهه 1950 نیز شاهد اکتشافات مشابهی بودیم. در دهه 1960 نیز به این مسیر ادامه دادیم و حالا در حال تکمیل این مسیر هستیم.» 

کوارک‌ها در فیزیک ذرات و کشف ذرات جدید

در فیزیک ذرات، هادرون به ذرات ترکیبی از دو یا سه کوارک گفته می‌شود و نیروی هسته‌ای قوی، کوارک‌ها را در کنار هم قرار می‌دهد. گفتنی است پروتون‌ها و نوترون‌‌های نام آشنا هر دو هادرون هستند و هر کدام از سه کوارک تشکیل شده‌اند.

کوارک‌ها می‌توانند به روش‌های مختلف با یکدیگر ترکیب شده و ذرات منحصر به فردی را بسازند. به عنوان مثال، پنتا کوارکی که اخیرا کشف شده از سه کوارک‌ و یک آنتی کوارک ساخته شده است. این اولین پنتاکوارک شناخته شده است که حاوی یک کوارک عجیب است. 

«کریس پارکس»، سخنگوی LHCb در بیانیه سرن گفت: «یافتن انواع جدیدی از تتراکوارک‌ها و پنتاکوارک‌ها و بررسی ویژگی‌های آن‌ها به نظریه‌پردازان کمک می‌کند تا مدل یکپارچه‌ای از هادرون‌های عجیب و غریب ایجاد کنند که ماهیت دقیق آن تا حد زیادی ناشناخته است. همچنین به درک بهتر هادرون‌های معمولی کمک خواهد کرد.»

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا