سرور مجازی
تکنولوژی

چین ادعای رئیس ناسا درباره تصاحب ماه را رد کرد: به دنبال همکاری با کشورها هستیم

چین در واکنش به اظهارات رئیس ناسا مبنی بر این که پکن می‌خواهد ماه را تصاحب کند، این ادعا را رد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت این کشور همواره خواستار همکاری و ساخت جامعه‌ای از کشورها در فضای ماورای جو زمین بوده است.

به گزارش رویترز، «ژائو لیجان»، سخنگوی وزارت امور خارجه چین درباره سخنان رئیس ناسا گفت: «این اولین باری نیست که رئیس سازمان هوانوردی و فضای ایالات متحده حقایق را نادیده گرفته و غیرمسئولانه درباره چین حرف زده است. طرف آمریکایی همیشه به دنبال لکه‌دار کردن فعالیت‌های عادی و معقولانه چین در فضای ماورای جو بوده و چین به شدت با این اظهارات غیرمسئولانه مخالفت می‌کند.»

چین آینده مشترکی را برای بشریت می‌خواهد

ژائو لیجان گفت آن‌ها همیشه به دنبال ساخت یک آینده مشترک برای بشریت در فضای ماورای جو بوده‌اند و مخالف مسلح کردن و رقابت‌های نظامی در فضا هستند. چین اخیرا توجه بسیار بیشتری به فعالیت‌های فضایی داشته و برنامه‌های بزرگی را برای ورود به ماه در سر می‌پروراند. این کشور می‌خواهد با همکاری روسیه در قمر زمین پایگاه بسازد و احتمالا برای استخراج منابع با طرف‌های غربی رقابت کند.

بیل نلسون رئیس ناسا
بیل نلسون، رئیس ناسا

این کشور اولین بار در سال 2013 با یک ماموریت بدون سرنشین روی ماه فرود آمد. پکن حالا برنامه مدونی را برای ادامه فعالیت‌های فضایی خود در نظر گرفته و به نظر می‌رسد که آمریکا از این بابت نگران است. «بیل نلسون»، رئیس سازمان فضایی این کشور چند روز پیش در اظهارات در این باره گفته بود که باید از بابت برنامه چین برای فرود در ماه نگران باشیم. او مدعی بود که چین می‌خواهد کنترل قمر زمین را در دست بگیرد و بقیه کشورها را از آن‌جا بیرون کند.

نوشته های مشابه

رئیس ناسا در سخنان خود اظهار داشت که برنامه فضایی چین یک برنامه نظامی است و پکن ایده‌ها و فناوری‌های خود را از بقیه دزدیده است. ناسا قصد دارد از طریق برنامه آرتمیس دوباره به ماه برگردد و در آن‌جا حضور فعال داشته باشد.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا