سرور مجازی
تکنولوژی

رئیس سازمان پدافند غیرعامل: آسیب‌پذیری دشمنان در حوزه سایبری قطعا بیشتر از کشور ماست

جلالی با بیان اینکه دشمنان با استفاده از ابزار‌های رسانه‌ای، ابعاد حملات سایبری به ایران را بزرگ‌تر از آنچه در واقعیت است نشان می‌دهند، اعتقاد دارد این حجم از جنگ سایبری علیه کشور، باعث می‌شود تمامی آسیب پذیری‌های کشور در حوزه سایبری برطرف شود. او همچنین تاکید دارد آسیب‌پذیری دشمنان در حوزه سایبری قطعا بیش از ایران است.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از باشگاه خبرنگاران، «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به برنامه‌ریزی گسترده دشمن برای آسیب‌رساندن به زیرساخت‌های حیاتی کشور به ویژه از طریق جنگ سایبری گفت:

«دشمنان ملت ایران برای آسیب زدن به ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های کشور راهبرد عملیات ترکیبی را اتخاذ کرده است. دشمن ابتدا نقاط آسیب‌پذیر را شناسایی کرده و سپس با استفاده از همین نقاط ضعف ضربه می‌زند. معمولا چنین آسیب‌پذیری‌هایی، آسیب‌پذیری ذاتی است که در سیستم‌های سایبری وجود دارد و فرصت حمله سایبری را در اختیار دشمنان قرار می‌دهد.»

وی اعتقاد دارد در سال‌های اخیر همزمان با گسترش جنگ سایبری علیه جمهوری اسلامی ایران، قدرت بازدارنگی کشور در این حوزه افزایش و آسیب‌پذیری‌های موجود تا حد زیادی کاهش یافته است.

نوشته های مشابه

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با تاکید بر اینکه آسیب‌پذیری دشمنان در حوزه سایبری قطعا بیش از کشور ماست، گفت: «جمهوری اسلامی حق دفاع مشروع در برابر تهاجمات سایبری با منبع مشخص از کشور‌های متخاصم را برای خود محفوظ می‌دارد.»

او با بیان اینکه علاوه بر آسیب‌پذیری ذاتی که در فضای سایبر وجود دارد در برخی موارد نیز دشمن از کم‌توجهی دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف برای ایجاد اختلال در روند خدمات‌رسانی به مردم استفاده می‌کند، اظهار داشت عوامل رژیم صهیونیستی تلاش گسترده‌ای برای آسیب رساندن به زیرساخت‌های ارتباطی و خدماتی کشور می‌کنند که اغلب آن‌ها با شکست مواجه شده و دفع می‌گردد و در مواردی نیز به طور موقت اختلال‌هایی را ایجاد می‌کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اعتقاد دارد حملات سایبری علیه کشور به توسعه بازدارندگی ایران منتج خواهد شد، گرچه دشمن در برخی حملات به صورت موقت توانسته است اختلال‌هایی را ایجاد کند: «این حجم از جنگ سایبری علیه کشور، باعث می‌شود تمامی آسیب پذیری‌های ما در حوزه سایبری برطرف شود. همانطور که هشت سال دفاع مقدس در نهایت منتج به توسعه بازدارندگی دفاعی در کشور شد این مدل جنگ‌ها نیز منتج به بازدارندگی سایبری کشور خواهد شد.»

سازمان پدافند غیرعامل

جلالی با بیان اینکه دشمنان می‌کوشند با استفاده از ابزار‌های رسانه‌ای ابعاد این حملات را بزرگ‌تر از آنچه در واقعیت است نشان دهند، گفت:

«سازمان پدافند غیرعامل در همین زمینه تاکید و تمرکز ویژه‌ای بر مصون‌سازی زیرساخت‌های حساس، حیاتی و مهم کشور دارد. در همین راستا دستورالعمل‌های عملیاتی تهیه و در اختیار همه دستگاه‌ها قرار گرفته و همچنین گروه‌های نظارت و ارزیابی آسیب‌پذیری سایبری به سازمان مختلف اعزام شده است. به دلیل آنکه در سال‌های اخیر برخی سیاست‌های توسعه سریع بدون توجه به ملاحظات امنیت، ایمنی و دفاع اجرا شده است باید به سرعت تهدیدات موجود را شناسایی و آن‌ها را رفع کرد.»

او با اشاره به برنامه ریزی‌های گسترده سازمان پدافند غیرعامل کشور در تعامل با تمامی بخش‌های مسئول در حوزه امنیت سایبری از جمله مرکز ملی فضای مجازی، افتای ریاست جمهوری، مرکز ماهر، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و… از اینکه برخی دستگاه‌ها عمل به الزامات و ضوابط پدافند غیرعامل را امری مستحبی می‌دانند انتقاد کرده و گفت همین سهل انگاری‌ها منجر به بروز برخی اختلال در خدمات به مردم می‌شود.

به گفته جلالی رزمایش‌های دوره‌ای سایبری گسترده در زیرساخت‌های کشور برگزار شده که آسیب‌پذیری‌های این بخش‌ها به صورت مکتوب به مسئولان ذی ربط اعلام شده است: «اگر دستگاهی از محل آسیب پذیری‌های اعلام شده لطمه بخورد و خدمات به مردم دچار اختلال شود سازمان پدافند غیرعامل کشور حتما این موضوع را از طریق مراجع ذی ربط پیگیری قانونی خواهد کرد.»

گفتنی است طی یک سال گذشته حملات سایبری به سامانه سوخت‌رسانی کشور، صدا و سیما، شهرداری و… منجر به اختلال در خدمت‌رسانی به مردم شده است.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا