zoomit

ویژگی ترسناک آمازون صدای افراد متوفی را تقلید می‌کند

تصویر کنید بلندگوی هوشمند شما به‌طور ناگهانی با صدای بستگان متوفی شما شروع به‌ صحبت کند. آیا این موضوع شما را خوشحال خواهد کرد یا چنین وضعیتی ترسناک به‌نظر خواهد رسید؟ مطمئناً در این سناریو بسیاری از افراد با ترس مواجه خواهند شد.

به‌گزارش AndroidAuthority، آمازون به‌تازگی به توانایی آلکسا در تقلید صدای بستگان متوفی اشاره کرده است. روهیت پراساد، معاون ارشد و دانشمند ارشد تیم آلکسا، در کنفرانس آمازون re:Mars در لاس‌وگاس این ویژگی را رونمایی کرد.

پراساد روی صحنه گفت اگرچه هوش مصنوعی نمی‌تواند درد ازدست‌دادن عزیزان را از بین ببرد، قطعاً می‌تواند خاطرات آن‌ها را زنده کند. سپس، ویدئویی پخش شد که در آن کودکی از آلکسا می‌پرسد «آیا مادربزرگ می‌تواند خواندن متن داستان «جادوگر شهر اوز» را تمام کند؟َ» و پس از آن، دستیار آلکسابا صدای مادربزرگ کودک صحبت می‌کند.

پراساد توضیح داد که مهندسان آمازون راهکاری توسعه داده‌اند که آلکسا پس از گوش‌دادن به قطعه صدایی ضبط‌شده به‌مدت کمتر از یک دقیقه، می‌تواند با صدای آن شخص صحبت کند. پیش‌از‌این، برای استفاده از این فناوری به ساعت‌ها ضبط صدا در استودیو نیاز بود.

پراساد خطاب به مخاطبان رویداد re:Mars گفت:

رؤیاها و داستان‌های علمی‌تخیلی ما در حال تبدیل‌شدن به واقعیت هستند. درواقع، هوش مصنوعی به‌لطف پیشرفت‌های یادگیری ماشینی به سطوح جدیدی از رفتار شبیه انسان می‌رسد. بااین‌حال، ویژگی جدید آلکسا احتمالاً برای همه‌ی کاربران مناسب نخواهد بود.

مقاله‌ی مرتبط:

  • ظاهراً آمازون از داده‌های صوتی الکسا برای ارائه‌ی تبلیغات هدفمند استفاده می‌کند
  • الکسا به فضا می‌رود؛ آیا هوش مصنوعی آثار علمی‌تخیلی فضایی در حال ورود به دنیای واقعی است؟

آمازون درباره‌ی اینکه آلکسا به‌زودی این ویژگی را دریافت خواهد کرد یا نه، جزئیاتی اعلام نکرده است و این شرکت احتمالاً فقط توانایی‌های کمک دیجیتالی را نمایش خواهد داد. درحالی‌که ویژگی جدیدی مثل تقلید صدای افراد می‌تواند مفید باشد، امکان دارد برخی افراد درباره‌ی سوءاستفاده‌های احتمالی از این فناوری نگران باشند. به‌عنوان مثال، والدین می‌توانند با این قابلیت به‌جای صدای آلکسا از صدای خود برای تعامل با کودکان استفاده کنند. علاوه‌براین، وادارکردن این دستیار صوتی به تقلید صدای فردی مشهور بسیار آسان است.

از دیدگاه شما کاربران دیتاسنتر من آیا دستیاران هوش مصنوعی باید اجازه‌ی تقلید صدای انسان و به‌ویژه افراد متوفی را داشته باشند؟

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا