اقتصادی

محدودیت واردات برنج برداشته شد

به گزارش دیتاسنتر من، دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: با موافقت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان تعیین قیمت مصوب و محدودیت واردات برنج خارجی برداشته شد.

بر اساس گزارش تسنیم، مسیح کشاورزی اظهار کرد: جلسه‌ای با حضور مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت و انجمن وارد‌کنندگان در قرارگاه تامین امنیت غذایی در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد. در این جلسه درباره تنظیم بازار و تامین برنج موردنیاز کشور تصمیم‌گیری شد.

کشاورزی افزود: با توجه به تغییرات قیمت جهانی برنج و نرخ ارز و عدم‌افزایش قیمت مصوب برنج خارجی در بازار، امکان واردات این محصول توسط بخش خصوصی دشوار شده بود. به‌طوری که منجر به کاهش واردات توسط این بخش نیز شد.

وی ادامه داد: میانگین قیمت تمام شده برنج هندی در بنادر حدود ۳۵ هزار تومان اما قیمت مصوب آن ۳۰ هزار تومان بود. به‌همین منظور واردکنندگان محصول خود را ترخیص نمی‌کردند، اما با اتخاد تصمیمی در این جلسه بحث قیمت‌گذاری دستوری برنج برداشت شد.

او تصریح کرد: تعیین قیمت مصوب در شرایط فعلی بازار برنج امکان‌پذیر نیست زیرا قیمت‌های جهانی این محصول و همچنین نرخ ارز نوسان زیادی دارد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج اظهار کرد: در گذشته نیز تجربه عدم قیمت‌گذاری دستوری برنج وجود داشت که موفق و پایین‌تر از قیمت‌های جهانی در بازار کشور بود. در این شرایط نیز در صورت عمل به تعهدات یاد شده، بازار برنج به آرامش می‌رسد و کیفیت برنج های وارداتی ارتقا می‌یابد.

مسیح کشاورزی ادامه داد: برای تامین و جلوگیری از کمبود و گرانی برنج، واردات این محصول سرعت می‌گیرد و بخش خصوصی کل کسری برنج موردنیاز بازار را وارد می‌کند. همچنین مقرر شد شرکت بازرگانی دولتی تنها برای تامین ذخایر احتیاطی و استراتژیک اقدام به واردات کند.

کشاورزی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی همچنین در جلسه قول همکاری داد که محدودیت زمانی واردات برنج خارجی در فصل برداشت برنج ایرانی امسال حذف شود تا سرعت واردات افزایش یابد تا بازار مانند سال گذشته با گرانی و کمبود برنج خارجی مواجه نباشد.

وی گفت: انجمن وارد‌کنندگان برنج نیز قول داد که برنج خارجی با قیمت و کیفیت مناسب و بدون کسری وارد بازار شود تا از افزایش بی‌رویه قیمت برنج جلوگیری شود.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا