اقتصادی

هم‌افزایی برای توسعه بازار محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان

به گزارش دیتاسنتر من، نشست مشترک «ایمینو» در راستای چه توسعه حوزه‌هایی برگزار شد؟

نشست مشترک ایمینو با هیات مدیره شرکت بین المللی توسعه کسب و کارهای پیشرفته معدنی و صنایع معدنی ( کنسرسیوم دانا) صبح روز دوشنبه با هدف تعریف سیاست‌ های حمایتی برای توسعه بازار، تجاری‌سازی، تامین مالی و پوشش ریسک سرمایه گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش معدن و صنایع معدنی برگزار شد.

حسین منصوری مجری طرح زیست بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی در این نشست هم‌اندیشی با بیان اینکه ایمینو طی دو سال گذشته فرصت‌ ها و چالش های اکوسیستم نوآوری در بخش معدن را شناسایی کرده، مطرح کرد: با همفکری صاحب نظران عرصه تجاری سازی محصولات دانش بنیان محور، قرار است پلتفرم توسعه‌ بازار، تامین مالی، تجاری‌سازی محصولات و خدمات شرکت ها و موسسات دانش بنیان بخش معدن و صنایع معدنی طراحی شود.

او افزود: متاسفانه برخی شرکت‌ ها به دلیل دانش ناکافی، نگاه سنتی و اطلاعات بروزنشده شرایط ورود دانش بنیان ها و استارتاپ ها را فراهم نمی کنند و ایمینو در راستای حذف مقاومت ها درصدد تسهیلگری برای ایده‌ های نوین در معادن و صنایع وابسته به آن است.

مجری طرح زیست بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی با اشاره به انعقاد تفاهمنامه ای چهار جانبه طی روزهای آینده، عنوان کرد: در راستای روند بهبود فعالیت شرکت های دانش بنیان با هم افزایی ایمینو، کنسرسیوم دانا و صندوق بیمه فعالیت های معدنی و مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌توان زیست بوم نوآوری در بخش معدن و صنایع معدن را از سردرگمی بیرون آورد و با تشکیل کارگروه ارزیابی و احراز صلاحیت بکارگیری محصولات شرکت های دانش‌بنیان این شرکت ها را در مراحل مختلف ایده پردازی، تولید و توسعه بازار و تجاری سازی مورد حمایت قرار دهد.

پلت فرم جامع عرضه و تقاضای نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی ایران هم بر این اساس در حال تدوین است و با استراتژی تعیین شده به تمامی‌ مراحلی که یک محصول فناورانه و نوآورانه قرار است به تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌زا برسد، توجه شده است. در این راستا ایمینو می تواند ماموریت تسهیلگری، کنسرسیوم دانا ماموریت سرمایه گذاری، صندوق بیمه نیز ارائه بیمه نامه اعتباری برای پوشش ریسک و مرکز شرکت‌ ها و موسسات دانش بنیان بازوی سیاستگذاری این کنسرسیوم باشد.

کنسرسیوم دانا هسته سرمایه گذاری

در ادامه این نشست سید شمس‌الدین سیاسی راد رئیس هیات مدیره شرکت بین المللی توسعه کسب و کارهای پیشرفته معدنی و صنایع معدنی ( کنسرسیوم دانا) عنوان کرد: در دو سال گذشته با جریان سازی که برای تشکیل کنسرسیوم های تخصصی بخش معدن صورت گرفت، از سویی معاونت علمی نیز با شناسایی و ثبت شرکت های دانش بنیان شرایط را برای ترویج الگوی راه اندازی کنسرسیوم در زیست بوم نوآوری تقویت کرد و ما فراخوان‌هایی برای جذب شرکت های دانش بنیان دارای محصول ارائه کردیم و توانستیم شرکت‌ های دارای پتانسیل برای سرمایه گذاری را شناسایی کنیم.

او افزود: در کنسرسیوم دانا طرح های نوآورانه و فناورانه را ارزیابی می‌کنیم و بر اساس مدل‌ های مختلف مشارکت و سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان را تامین مالی می کنیم. امضای این تفاهمنامه چهارجانبه باعث می شود ریسک سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان کاهش یابد و مجراهای واقعی حمایت در زیست بوم نوآوری بخش معدن و صنایع معدنی به وجود آید.

سیاسی راد عنوان کرد: ایمینو به عنوان تسهیلگر ایده های نوین در معادن کشور می تواند با توانمندسازی شرکت های نوآور و فناور نیازها و چالش های فناورانه صنایع استراتژیک کشور را پوشش دهد و صندوق بیمه نیز با ارائه بیمه نامه ریسک سرمایه گذاری در این طرح ها را کاهش دهد. این آمادگی در کنسرسیوم دانا وجود دارد که ما هم به عنوان هسته سرمایه گذاری کنار ایمینو باشیم و با یک پایش و استراتژی هدفمند در راستای ترویج نوآوری در بخش معدن و صنایع معدنی کشور همکاری کنیم.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا