سرور مجازی
zoomit

AMD حق ثبت اختراع ابزاری برای اورکلاک خودکار رم را ثبت کرد

اورکلاک‌کردن رم مفهوم جدیدی نیست و از چندین دهه پیش تا‌به‌امروز انجام می‌شود. این فرایند درست مانند اورکلاک‌کردن پردازنده، خطرهای خاص خود را دارد و ممکن است حین انجام، افزایش ولتاژ یا دما، به از‌دست‌دادن داده یا آسیب‌دیدن ماژول‌های حافظه منجر شود. به‌طور‌کلی، اورکلاک فرایندی است که افراد حاضرند خطرهای احتمالی آن را در ازای افزایش نرخ انتقال داده بپذیرند.

حالا به‌گزارش Neowin، ای‌ام‌دی حق اختراعی برای فناوری اورکلاک خودکار حافظه را ثبت کرده است که ماژول‌های حافظه را بدون نیاز به دخالت کاربر، برای حداکثر کارایی تنظیم می‌کند. تنظیمات ماژول‌های حافظه را می‌توان براساس پروفایل‌های فروشندگان یا مشخصات ورودی کاربر پیکربندی کرد. این پروفایل‌ها اغلب با استفاده از پیکربندی‌های سیستمی متفاوت با سیستم کاربر تولید و آزمایش می‌شوند و مشخصات ورودی کاربر نیز ممکن است با این پیکربندی‌های سیستمی آزمایش‌شده محدود شود.

درواقع ابزاری که ای‌‌‌ام‌‌‌‌دی‌‌‌ ثبت‌ کرده است، تمام مراحل اورکلاک رم را انجام می‌دهد. این ابزار تنظیمات فرکانس حافظه‌ی اورکلاک‌شده را آزمایش می‌کند و از گذراندن آزمایش پایداری حافظه مطمئن می‌شود. پس‌از‌آن، تلاش می‌کند تا با تعیین سنگین‌ترین تنظیمات زمان‌بندی، سیستم را به حداکثر توان اجرایی خود نزدیک کند.

فرایند پتنت جدید ای ام دی

ابزار جدید AMD‌ تمام مراحل ذکر‌شده را برای انتخاب پروفایلی شامل فرکانس حافظه‌ی اورکلاک‌شده و تنظیمات تأخیر استفاده می‌کند. این‌ها به‌صورت محلی ذخیره و هم‌زمان با بالاآمدن سیستم بارگیری می‌شوند. AMD ادعا می‌کند که این ابزار علاوه‌بر پایداری، ایمنی سیستم را نیز در اولویت قرار خواهد داد.

با‌‌‌‌توجه‌‌به اینکه در توضیحات این پتنت به جزئیات ولتاژهای حافظه اشاره‌ای نشده است، به‌نظر می‌رسد که ابزار جدید تیم قرمز ولتاژ حافظه‌های نصب‌شده را در محدوده‌ی ایمن نگه داشته و درعوض امکان تغییر آن را در بایوس UEFI فراهم کرده است. اداره‌ی ثبت اختراع این پتنت را ۱۹ می ۲۰۲۲ (۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱) منتشر کرد؛ اما هنوز تاریخ دقیق به‌کار‌گیری این ابزار مشخص نشده است.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا