سرور مجازی
اقتصادی

طوفان زابل را دربرگرفت/ شکست رکورد ۳۸ ساله بیشینه سرعت وزش باد

به گزارش دیتاسنتر من، مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: همانطور که انتظار می‌رفت، بیشینه سرعت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در ایستگاه فرودگاهی زابل دیشب به ۱۲۶ کیلومتر بر ساعت رسید و گردوغبار حاصل از آن شعاع دید افقی در این شهر را هم اکنون به ۳۰۰ متر کاهش داده است.

به نقل از تسنیم، محسن حیدری با اشاره به میزان بیشینه سرعت باد در زابل در سالهای اخیر افزود: درتیرماه سال ۱۳۵۸ بیشینه سرعتی معادل ۱۴۸ کیلومتر بر ساعت به وقوع پیوسته بود و بعد از آن نیز این عدد به ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت در خرداد ۱۳۶۳ ثبت شده است. بعد از گذشت ۳۸ سال، دیشب در ایستگاه فرودگاهی زابل بیشینه سرعت باد به ۱۲۶ کیلومتر بر ساعت هم رسید که در ۳۸ سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی با اشاره به هشدار سطح نارنجی صادر شده در روز پنج شنبه توسط این اداره کل، ادامه داد: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش یابی و مدل‌های جوی وزش بادهای بسیار شدید به همراه توفان گرد و خاک تا فردا صبح در شمال استان ادامه دارد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان همچنین اضافه کرد: روز یکشنبه اول خردادماه کاهش ۶ الی ۷ درجه ای دما در نواحی شمالی و مرکزی را شاهد خواهیم بود اما از فردا روند افزایشی دما در این مناطق دور از انتظار نیست.

غلظت آلاینده‌ها در زاهدان به ۱۵ برابر حد مجاز رسید

حیدری درباره وضعیت هوای زاهدان اظهار داشت: میزان بیشترین غلظت آلاینده‌ها تا ساعت ۹ صبح امروز در زاهدان دو هزار و ۳۱۰ میکروگرم بر مترمکعب رسید که ۱۵ برابر حد مجاز است.

وی با بیان این موضوع که شرایط غبارآلود بودن شهر زاهدان تا فردا نیز ادامه دارد، افزود: غبار موجود در شهر زاهدان که ناشی از طوفان‌های مناطق شمالی استان است، دید افقی ایستگاه فرودگاهی زاهدان را تا ۳۰۰ متر کاهش داده است.

مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان ضمن اشاره به کاهش ۶ تا ۷ درجه‌ای دما برای مناطق مرکزی و شمالی از تداوم وضعیت هشدار نارنجی صادر شده تا فردا برای نواحی شمال استان خبر داد.

ادارات و مدارس زابل و هیرمند تعطیل شد

با توجه به افزایش نفوذ توده گرد و غبار و غلظت ذرات معلق در هوا، فعالیت ادارات، مدارس، نهادها شهرستان زابل امروز تعطیل اعلام شد.فعالیت بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، امدادرسانی و شرکت‌های خدمات‌رسان اعم از آتش‌نشانی، اتفاقات آب، برق و گاز و موارد مشابه طبق روال معمول ادامه خواهد داشت.

با عنایت به طوفان سهمگین و غلظت آلاینده‌های هوا و نظر به شرایط بحرانی و سخت در تردد خودروها و در راستای حفظ سلامت عموم جامعه با عنایت به نظر اعضای ستاد بحران شهرستان تمامی ادارات و مدارس در شهرستان هیرمند امروز تعطیل است.

امتحانات پایه‌های تحصیلی که به صورت نهایی هستند. امروز برگزار خواهند شد. روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان هیرمند طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد امتحانات نهایی امروز برگزار خواهند شد. امتحانات پایه‌های تحصیلی که به صورت نهایی هستند طبق برنامه قبلی برگزار شده و امتحانات هماهنگ و داخلی به یک روز بعد موکول می‌شود.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا