تکنولوژی

سامانه یکپارچه فروش نیامده از کار افتاد؛ افتضاح مدیریتی وزارت صمت در تنظیم بازار خودرو

در حالی که وزارت صمت اصرار دارد که خودروسازان بخش خصوصی و دولتی از طریق سامانه فروش یکپارچه موردنظر این وزارت‌خانه محصولات خود را راهی بازار کنند شاهد از کار افتادن آن در روزهای نخست استفاده هستیم. با ادامه یافتن مشکل مذکور در روز دوم نیز بسیاری از خریداران با مشکلاتی در بارگذاری اطلاعات و نهایی کردن ثبت نام مواجه هستند.

متقاضیان اعلام می کنند که صرفا سه مرحله از مراحل هفت‌گانه ثبت‌نامی را طی می‌کنند و پس از آن امکان ورود، ثبت اطلاعات، تایید نهایی و دریافت کد رهگیری وجود ندارد.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که شهر آفتاب میزبان چهارمین نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران بوده و خودروسازان به خصوص خودروسازان بخش خصوصی می‌توانستند در این فرصت با مشتریان خود ارتباط برقرار کرده و طرح‌های فروش خود را ارائه دهند.

وزارت صمت از کار افتادن سامانه فروش یکپارچه را به اولین روز باز شدن این سایت مرتبط می‌داند و می‌گوید که در مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت آینده مشکل بر طرف خواهد شد.

البته به نظر می رسد که در این میان گویا این سامانه مراحل آزمایشی و تست‌های فنی را نگذرانده است و به همان اندازه که دستور العمل شتاب‌زده اعلام شد، این سامانه نیز به همان اندازه با عجله بالا آمده است، چراکه این حجم از بی‌مبالاتی از وزارت خانه عریض و طویلی مانند صمت بسیار بعید و غیر قابل باور است.

به عنوان نمونه در اظهار نظری مدیرعامل بهمن موتور عنوان کرد که استفاده از سامانه مذکور، تأثیر مثبتی در رسیدن محصول به دست مصرف‌کننده واقعی ندارد و مخالف استفاده از این سامانه است اما به هر حال تابع قوانین است.

به گفته وزیر صمت، هدف این سامانه فراهم کردن شرایط مساوی و منصفانه برای شرکت‌های مختلف جهت فروش خودروها و از همه مهم‌ترین، افزایش شفافیت در روند عرضه آن‌ها است.

با این وجود، سامانه فروش متمرکز یک ایراد بزرگ دارد، و آن فعال بودن رویه قرعه‌کشی است. به نظر می‌رسد با وجود ابراز مخالفت‌های مختلف در خصوص اجرای نه تنها تاکنون اقدامی برای حذف قرعه‌کشی صورت نگرفته، بلکه شاهد اجرای آن در سیستم یکپارچه فروش هستیم.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا