پیشفرض

وقوع کسوف در امروز ۱۰ اردیبهشت/ ایرانی‌ها خورشیدگرفتگی را می‌بینند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، براساس اظهارات یک کارشناس نجوم در ساعت پایانی امروز خورشیدگرفتگی اتفاق می‌افتد. احتمال دیدن خورشید گرفتگی در ایران کم است.

یک کارشناس نجوم به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: خورشید گرفتگی به وقت ایران در تاریخ ۱۰ اردیبهشت، ساعت ۲۳:۱۵ دقیقه تا سه و هفت دقیقه بامداد یکشنبه ۱۱ اردیبهشت اتفاق می‌افتد.

خورشیدگرفتگی تنها در آمریکا جنوبی قابل رویت و جزئی است و در ایران کاملا سطح خورشید و ماه را نمی‌پوشاند.

او گفت: خورشید گرفتگی جزئی تنها برای ساکنان منطقه پاتاگونیا یعنی جنوبی‌ترین نقطه خشکی‌های زمین در قاره آمریکا جنوبی و بخش‌هایی از شبه جزیره جنوبگان قابل رویت است.

به گفته وی تمام افرادی که خورشید گرفتگی را مشاهده می‌کنند، باید بدانند که به صورت کامل نیست.

او گفت: خورشید دقایقی بعد از رسیدن خورشید گرفتگی به اوج غروب می‌کند؛ یعنی تمام رویداد‌ها پس از غروب اتفاق می‌افتد. در حال حاضر در نیم کره شمالی قرار داریم و به نسبت این نیم کره فصل پاییز است، اما ما در فصل بهار قرار داریم. بنابراین احتمال کمی در مشاهده این خورشید گرفتگی وجود دارد.

عامل این که نمی‌توانیم خورشیدگرفتگی را مشاهده کنیم این است که در منطقه اقیانوسیه اتفاق می‌افتد و زمان آن هم غروب است. حدود ۹۵ درصد هم هوا ابری است.

او گفت: عکاس یا کارشناس نجومی شاید بتواند در لحظه غروب آفتاب خورشید گرفتگی را مشاهده کند و از آن عکس بیندازد. چرا که خورشیدگرفتگی در اقیانوس آرام اتفاق می‌افتد و بسیار تصویر زیبایی به دست می‌آید.

mydtc.ir

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا