سرور مجازی
فضای مجازی

کشاورزی کشور با همین دست فرمان و ادامه بحران آب 10 سال دیگر تعطیل می شود

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، انصاری فرد قائم مقام سازمان دامپزشکی کشور در نشست ملی مطالبه‌گران حوزه آب و کشاورزی که صبح امروز 22 مهرماه 1400 در مجموعه شهدای سرچشمه برگزار شد گفت: در زمان مسئولیتم در جهاد کشاورزی، در طول 107 سفر استانی که داشته ام، تلاش بر این بوده که ابتدا انگیزه ای در افراد ایجاد شود و سپس شرایطی ترسیم شود که به اهداف مورد نظر دست یابیم.

وی افزود: نخستین موضوعی که باید در کشاورزی در نظر داشته باشیم این است که باید شناخت خوبی از مسائل آن کسب کنیم و زیر ساختار و قواعد محکمی را برایش تنظیم و عمل نماییم.

قائم مقام سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: جهاد کشاورزی بیمار است، عده ای آمده اند و افرادی را با خود آورده اند و پس از آنکه از مسئولیت خود خارج شدند، نفراتی که به واسطه آنها جذب شدند رسوب کرده و بیهوده شده اند و همین امر موجب شده که باقی افراد حاضر در ساختار هم به همین مسیر هدایت شوند که حاصل آن منجر به مفسده شده است.

انصاری فرد با اشاره به اینکه امنیت غذایی کشور به شدت مورد تهدید است گفت: متاسفانه دامداری و مرغ داری بدون آنکه نهاده هایش را تامین کنیم توسعه دادیم و کشوری که سبزینگی کم دارد روند به سمت پوکی استخوان می‌رود و ادامه بیماری های قلبی و سکته ها و سرطان ها بیداد خواهد کرد.

وی در ادامه بیان کرد: کشاورزی با بحران آب مواجه است و آب کافی برای تولید نیست و به جای چاره اندیشی چاه ها را افزایش داده ایم که منجر به فرو نشست ها شده و زیر ساخت ها را به سمت نابودی برده و می برد و در نهایت خرابی ها و فجایع انسانی به بار می آورد که نمونه‌های آن را می‌توان در جاده‌ها و اتوبان های کشور مشاهده کرد که با چاله های متعددی مواجه هستیم و خطراتی را برای انسان ها به وجود آورده است.

قائم مقام سازمان دامپزشکی کشور با بیان مشکلات متعدد حوزه کشاورزی گفت: از تکنولوژی روز عقب هستیم و کشاورزی ما مبتنی بر فناوری نیست و همچنان بر پایه ی روش سنتی پیش می‌رود. 90 درصد فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی در این حوزه حضور ندارند و‌ حدود 65 درصد کشاورزان با سبک و سیاق قدیم جلو میروند و سواد کافی نیز برای مدیریت آنها وجود ندارد که از معضلات این حوزه به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی در کشور جدی گرفته نشده است اظهار کرد: نقش کشاورزی در تولید ناخالصی ملی در اشتغال و‌ در درآمد ارزی بالاست ولی بودجه اش پایین است که تا به امروز مورد توجه قرار نگرفته است.

انصاری فرد در ادامه بزرگترین مشکل را بحران آب دانست و افزود: اگر با همین فرمان جلو برویم 10 سال دیگر کشاورزی ممکن نیست و با مهاجرت روستاییان به مناطق مختلف به خصوص شمال کشور که تنها مکانی که آب کافی دارد مواجه می شویم و از مهم ترین دلیل آن نبود طرح کلان است.

قائم مقام سازمان دامپزشکی کشور در پایان گفت: هیچ راهی جز فعال سازی شورای عالی آب نداریم و وزارت خانه ها و سازمان ها باید در کنار هم قرار گیرند و به موضوعات ورود کنند تا در مشکلات به حداقل برسیم. همه باید مانند یک ارکستر وظایف خود را به درستی و هماهنگ انجام دهند و بر اساس تصمیم رهبر ارکستر عمل کنند. بحران آب وجود دارد اما اگر فکر اساسی نشود با فلجی آب مواجه می شویم.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا