سرور مجازی
فضای مجازی

انجمن صنایع لبنی: گزارش تسنیم از گرانی لبنیات غلط است/ پاسخ تسنیم به ادعاهای خلاف انجمن صنایع لبنی

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «سید محمدرضا بنی‌طبا»، مدیر روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران در واکنش به گزارش افشاگرانه تسنیم با عنوان «افزایش قیمت و آزادسازی نرخ لبنیات به اسم کاهش قیمت» پاسخی به شرح زیر ارسال کرد که به همراه توضیحات تسنیم منتشر می‌شود:

«خبرگزاری تسنیم مدعی گردیده «مسئله اینکه از آن به عنوان کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات یادشده در واقع افزایش نرخ مصوب به 3 محصول لبنی پرمصرف و آزادسازی قیمت دیگر محصولات است».

لازم به ذکر است سه قلم فرآورده لبنی پر مصرف «شیر، ماست و پنیر» با توجه به تورم فزاینده عمومی اقتصاد در سال‎های اخیر کشور و رشد هزینه‌های تولید و ضرورت جبران کاهش سرانه سالانه مصرف شیر و لبنیات و به ویژه در 4 دهک کم برخوردار جامعه، با پیگیری‌های مکرر ریاست محترم جمهوری و معاونت محترم اول و وزیر محترم جهاد کشاورزی سرانجام با پیشنهاد صنایع لبنی و مساعدت و همراهی قابل تقدیر شبکه‌های فروشگاهی کشور، به کاهش 10 درصدی قیمت سه محصول پر مصرف خانوارهای کم درآمد انجامید.

با این حال بر کسی پوشیده نیست تا زمانی که اصلاحات اساسی در سیاست‌های پولی و مالی کشور و کسری بودجه سنگین دولت محترم و ارائه برنامه توسعه اقتصادی رخ ندهد، سنگینی تورم و رکود اقتصادی همچنان به عنوان منشأ اصلی گرانی‌ها ایفای نقش نموده و در تمامی حوزه‌های تولید کالاها، اثر تورمی خواهد داشت لذا اقدام اخیر، نه درمان قطعی گرانی کالاهای لبنی بلکه تسکینی موقت بر آلام خانوارهای محروم کشور است.

خبرگزاری تسنیم با انتشار گزارش نادرست خود بیش از آنکه ضربه به آبروی تولیدکنندگان و حامیان تولید بزند ضربه به سرمایه اجتماعی دولتی زده است که قرار است بسیاری از وعده‌های داده شده به مردم مبنی بر کاهش تورم و کُند کردن روند رشد هزینه‌های تورمی تولید را با گام‌هایی هرچند کوچک محقق کند. یکی از مهم‌ترین این گام‌ها، انتقال یارانه تخصیص یافته به نهاده‌های دامی، از ابتدای زنجیره، به مصرف‌کنندگان دهک‎های محروم در انتهای زنجیره با هدف ترمیم قدرت خرید این خانوارها در جامعه است.

ای‎ کاش قبل از انتشار چنین اخباری، از تولیدکنندگان این کشور که علاوه بر تأمین «امنیت غذایی» مردم، صدها هزار نفر را مشغول به کار نموده و چراغ امید زندگانی‌شان را روشن نگه داشته‌اند‌، تحقیق و پرس و جو انجام می‌گرفت تا چنین هزینه‌ای به دولت و اعتماد مردم وارد نمی‌شد.

در پاسخ به ادعای مطروحه خبرنگار محترم تسنیم با عنوان «افزایش قیمت و آزادسازی نرخ لبنیات به اسم کاهش قیمت» نکات زیر قابل ذکر است:

1. آخرین افزایش قیمت شیر خام و محصولات لبنی در مردادماه 1400 بود نه آبان‌ماه 99

مهم‌ترین اشتباه و غفلتی که در تهیه مطلب فوق از سوی خبرنگار محترم تسنیم اتفاق افتاده این است که با استناد به مصوبه قیمت‎گذاری ستاد تنظیم بازار در اواخر آبان سال گذشته، کاهش 10 درصدی سه قلم کالای لبنی (شیر نایلونی، ماست دو و نیم کیلویی و پنیر UF 400 گرمی) را نه کاهش قیمت بلکه افزایش قیمت یا به عبارتی آزادسازی نرخ لبنیات دانسته است. این در حالی است که خبرنگار محترم فراموش کرده است که آخرین افزایش رسمی و مصوب قیمت در مردادماه امسال با افزایش رسمی نرخ شیر خام به عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه صنعت (با تأثیرگذاری بیش از 60 درصد بر قیمت تمام شده محصولات لبنی) با مصوبه شورای قیمت‎گذاری محصولات استراتژیک وزارت جهاد اتفاق افتاده و پس از آن سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده نیز به عنوان کارشناس بررسی قیمت طی نامه‌ای که ضمیمه این پاسخ است، افزایش بیش از 50 درصدی محصولات لبنی را مورد تأیید قرار داده و به وزارت جهاد اعلام کرده است.

در واقع در مرداد 1400 قیمت شیر خام از 4500 تومان مصوّب آبان 99 به 6400 تومان (درب کارخانه 6600) افزایش یافت که با توجه به تأثیر بیش از 60 درصدی قیمت شیر خام بر قیمت تمام شده محصولات لبنی، منجر به افزایش رسمی قیمت محصولات لبنی شد. خوشبینانه می‎توان گفت خبرنگار محترم اما این بخش را فراموش کرده و کاهش قیمت 10 درصدی محصولات را با قیمت آبان‌ماه مقایسه کرده است.

2. از ابتدای مردادماه مسئولیت قیمت‎گذاری با وزارت جهاد کشاورزی است نه وزرات صمت و نه سازمان حمایت

غفلت آشکار و تعجب‌آمیز دیگری که در این گزارش اتفاق افتاده این است که نویسنده گزارش فراموش کرده است که از مردادماه 1400 با احیای «قانون تمرکز اختیارات وزارت جهاد» کلیه اختیارات قیمت‎گذاری و عرضه محصولات کشاورزی از جمله محصولات لبنی از وزارت صمت و سازمان حمایت و تنظیم بازار منفک و به وزارت جهاد کشاورزی انتقال یافته است. به همین دلیل است که وزارت جهاد طی ماه‌های گذشته اقدام به تشکیل ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی کرده است و یک کُرسی کارشناسی برای سازمان حمایت در نظر گرفته است. این موضوع از محتوای نامه آقای تابش به عنوان مدیرعامل سازمان حمایت نیز کاملاً مشهود است. در حقیقت استناد گزارش مذکور به مصوبات قبلی وزارت صمت و ستاد تنظیم در خصوص قیمت محصولات لبنی به عنوان آخرین مصوبه قیمت این محصولات گمراه‌کننده است و با توجه به قانون تمرکز اختیارات وزارت جهاد قابل استناد نیست.

3. تکذیب ادعای افزایش خودسرانه محصولات لبنی

در بخش دیگری از گزارش به نقل از سخنگوی انجمن صنایع لبنی ادعا شده است: «برنامه مصوّبی برای افزایش قیمت لبنیات وجود ندارد و افرایش قیمت اعمال‌شده محصولات لبنی توسط خود صنایع انجام شده است.» این بخش نیز متأسفانه خلاف واقع بوده و به نادرستی به سخنگوی انجمن نسبت داده شده است. افزایش قیمت محصولات لبنی در مردادماه مستند به «قانون تجارت جمهوری اسلامی»، «آیین‌نامه قیمت‎گذاری محصولات ساخت داخل»، «قانون تمرکز اختیارات وزارت جهاد»، «ابلاغیه خرید تضمینی شیر خام به قیمت 6400 تومان توسط وزارت جهاد» و «پاسخ سازمان حمایت به استعلام وزارت جهاد مبنی بر افزایش قیمت محصولات لبنی» صورت گرفته است. جای افسوس اینکه خبرنگار محترم که از خبرنگاران پرسابقه حوزه کشاورزی است از همه این ابلاغیه‌‎ها اطلاع داشته و در همه مواضعی که از سوی سخنگوی انجمن صنایع لبنی منتشر شده این موارد مورد استناد قرار گرفته است اما از حتی اشاره مختصری به این مستندات پرهیز نموده است. نکته مهم‌تر اینجاست که 10 قلم کالای لبنی مشمول قیمت‌گذاری مطابق قیمت اعلامی سازمان حمایت در پاسخ به استعلام معاونت بازرگانی وزارت جهاد تولید و عرضه می‎شود و نه‌تنها تخلف و یا افزایش خودسرانه قیمتی اتفاق نیفتاده بلکه از میان این ده قلم کالا، سه کالا هم مشمول تخفیف از جانب کارخانه‌ها شده‎اند و با قیمتی کمتر از قیمت مصوب عرضه می‎شوند. این حجم از بدیهیات و بیّنه روشن آیا جا نداشت از سوی خبرنگار محترم تسنیم در گزارش مذکور به اندازه اشاره‎ای مورد استناد باشد؟

4. توضیحاتی درباره کاهش 10 درصدی قیمت سه قلم کالای لبنی

لازم است جهت تنویر افکار عمومی و رسانه‌ها توضیحاتی درباره کاهش 10 درصدی محصولات لبنی تقدیم شود.

1ـ دلیل کاهش قیمت‎ها، کاهش هزینه‌های تولید نیست و این کاهش قیمت در واقع تخفیفی است که صنایع لبنی و شبکه فروشگاهی از محل سود مشروع و قانونی خود (هرکدام 5 درصد) به مصرف‌کنندگان دهک‎های محروم داده‎اند.

2ـ با روی کار آمدن دولت جدید، و احیای قانون تمرکز اختیارات وزارت جهاد، وزیر محترم جهاد رویکردهای درستی که با مطابق با نظرات کارشناسان اقتصادی به خصوص فعالان حوزه کشاورزی بود را در پیش گرفت و با مشارکت ذی‌نفعان به دنبال راهکاری برای حمایت از دهک‎های محروم بود.

3ـ نتیجه جلسات مکرر وزیر جهاد با ذی‌نفعان صنعت (دامداران، صنایع لبنی، فروشگاه‌ها) این بود که در راهکاری کوتاه‌مدت (حدود 6 ماه) وزارت جهاد متعهد به تثبیت نرخ شیر خام به قیمت 6400 تومان از طریق تأمین نهاده‌های دامی و علوفه دامداری‎ها با قیمت تثبیتی و جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت شیر خام باشد و در مقابل صنایع لبنی 3 قلم کالایی که عموماً دهک‎های محروم از آن استفاده می‎کنند را با کاهش 10 درصدی از محل سود مشروع و قانونی خود تأمین و عرضه نمایند (دامداران نتوانستند با این طرح همراهی کنند لذا تخفیف 15 درصدی محقق نشد و به 10 درصد اکتفا شد). در واقع صنایع لبنی علاوه بر رعایت قیمت 7 قلم کالای مشمول قیمت‌گذاری دولتی، 3 قلم کالای مورد اشاره را با قیمتی کمتر از قیمت مصوب عرضه می‎کنند.

4ـ شرط لازم برای تداوم طرح، همان‌گونه که در بالا مورد اشاره قرار گرفت، ثبات نرخ شیر خام و تأمین آن توسط دامداری‎ها است. ولی مشخص است که در کشوری که از تورم 40 درصدی رنج می‌برد، کاهش 10 درصدی نمی‎تواند تأثیر شگرفی در کاهش هزینه خانوارها در دهک‎های محروم داشته باشد.

5ـ راهکار پایدار فارغ از لزوم اصلاح سیاست‎هایی که طی 16 سال گذشته به تحمیل افزایش هزینه تولید برای تولیدکننده و کاهش قدرت خرید مردم انجامیده، این است که منابعی که در قالب ارز 4200 تومانی به واردات نهاده‎های دامی اختصاص می‎یابد و تأثیری در رضایت دامداران و کاهش فشار بر خانوارهای محروم ندارد را به طور کامل قطع و به طور مستقیم به مصرف‎کنندگان دهک‎های محروم در قالب طرح شیر رایگان مدارس در مناطقه محروم و یا کارت الکترونیکی خرید محصولات لبنی برای خانوارهای محروم اختصاص دهیم. متأسفانه در شرایط فعلی خانوارهای دارا و برخوردار بیش از خانوارهای کم برخوردار از یارانه‌ای که در نهاده‌های دامی هزینه می‎شود بهره‎مند هستند.

در پایان از همه رسانه‌ها به خصوص رسانه‌هایی که از بودجه عمومی کشور اداره می‎شوند تقاضا می‎شود به همان اندازه که مسئولان ارشد و بزرگان کشور نسبت به حمایت از تولید داخلی و مانع‌زدایی از مسیر تولیدکنندگان تصریح و تأکید دارند، فعالان حوزه رسانه نیز عنایت و توجه کافی داشته باشند. در شرایطی که کشور با تحریم‎های گسترده، تورم سرسام‌آور و افزایش فراوان هزینه‎های تولید مواجه است، متهم کردن تولیدکننده به خودسری یا طمع‌کاری بی‌انصافی است. نمی‎توان مسئولیت‎هایی چون حراست از قدرت خرید مردم به عنوان یک مسئولیت حاکمیتی را از تولیدکنندگان انتظار داشت. این امری بدیهی است که مسئولیت سیاست‎های کلان کشور و تأثیر تصمیمات حاکمیتی بر افزایش هزینه‌های تولید و کاهش قدرت خرید مردم بر مسئولان دولتی و حاکمیتی است نه تولیدکننده.»

روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران در این جوابیه سند زیر را هم منتشر کرده است:

* توضیحات تسنیم درباره ادعاهای غلط آقای بنی‌طبا مدیر روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران

در حالی آقای بنی‌طبا سخنگوی و مدیر روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران خبرگزاری تسنیم را در گزارش افشاگرانه «افزایش قیمت و آزادسازی نرخ لبنیات به اسم کاهش قیمت» به انواع و اقسام نسبت‌های ناروا و غلط متهم کرده است که با توجه به مواردی که در ادامه اشاره می‌شود، خلاف‌گویی وی و این انجمن بیش از پیش روشن خواهد شد.

بر اساس توضیحاتی که آقای بنی‌طبا در جوابیه خود داده‌اند و مستندی هم که منتشر کرده‌اند، مشخص است که افزایش قیمت محصولات لبنی در مردادماه سال جاری هیچ گونه مصوبه‌ای نه در ستاد تنظیم بازار و نه شورای قیمت‎گذاری محصولات استراتژیک وزارت جهاد کشاورزی نداشته و شرکت‌های زیر نظر این انجمن به صورت خودسرانه و بدون مجوز دولت اقدام به گران کردن محصولات در آستانه تغییر دولت کرده‌اند که این اقدام منجر به کاهش اعتبار و آبروی دولت انقلابی شده است.

در حالی آقای بنی‌طبا به نامه شهریورماه رئیس سازمان حمایت اشاره می‌کنند که اولاً قیمت‌هایی که رئیس این سازمان در نامه خود تصریح کردند، قیمت‌های کارشناسی است و نه مصوبه دولت. در ضمن این سؤال مطرح می‌شود که اگر افزایش قیمت محصولات لبنی در مردادماه مجوز و مصوبه رسمی دولت و شورای قیمت‎گذاری محصولات استراتژیک وزارت جهاد کشاورزی را داشته است، چطور در شهریورماه قیمت‌های کارشناسی از سوی سازمان حمایت اعلام می‌شود. استناد به همین نامه مشخص می‌کند که افزایش قیمت محصولات لبنی در مردادماه خودسرانه بوده و مصوبه شورای قیمت‎گذاری محصولات استراتژیک وزارت جهاد را نداشته است.

لازم به ذکر است که آنچه در شورای قیمت‎گذاری محصولات استراتژیک وزارت جهاد در تیرماه امسال مصوب شده، افزایش قیمت شیر خام به 6400 تومان است و نه افزایش قیمت محصولات لبنی. مصاحبه‌ها و گفتگوهای متعددی هم که آقای بنی‌طبا بعد از این مصاحبه با رسانه‌های کشور داشته و مستندات آن موجود است، نشان می‌دهد که کارخانه‌های زیر نظر این انجمن صرفاً به خاطر افزایش قیمت شیر خام و با این ادعا که هزینه‌هایشان بالا رفته، محصولات خود را گران کردند و منتظر مجوز رسمی دولت نماندند.

بنابراین روشن شده است که مسئله‌ای که از آن به عنوان کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات یاد می‌شود در واقع افزایش نرخ مصوب 3 محصول لبنی پرمصرف و آزادسازی قیمت دیگر محصولات است؛ و کاهش قیمت صورت گرفته از نرخ‌هایی است که به صورت خودسرانه توسط انجمن صنایع لبنی و بدون تصویب در شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک وزارت جهاد انجام شده است.

گزارش تسنیم| افزایش قیمت و آزادسازی نرخ لبنیات به اسم کاهش قیمت+ سند

صنایع لبنی: قیمت لبنیات مصوب نشود خودمان اقدام می کنیم+ سند

علاوه بر نامه سرگشاده دبیر انجمن به رییس جمهور وقت (در لینک خبری فوق آمده) و انتشار اخبار متعدد برای فشار به دولت برای افزایش قیمت‌های مصوب، سخنگوی این انجمن در برنامه تلویزیونی «تهران 20» نیز این موضوع را تکرار کرد که فیلم آن ذیل مطلب آمده است.

انتهای پیام/؛

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا