فضای مجازی

پنج آسیب جسمانی استفاده بیش از حد از موبایل و فناوری اطلاعات

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ در سال های اخیر، مطالعات و کارهای متعددی بر روی تاثیر امواج الکترو مغناطیس بر روی قسمت های مختلف بدن انسان انجام شده است. مطالعات انجام شده نشان می دهد استفاده بیش از حد از موبایل می تواند آسیب های جسمانی متعددی داشته باشد که در این گزارش به برخی از این آسیب ها می پردازیم:

بیشتر بخوانید:

«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|تکالیف قانونی بسیار مهم 5 دستگاه اجرایی کشور برای پشتیبانی از پیامرسان های داخلیفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|ارتباط مستقیم چاقی کودکان با استفاده افراطی از گوشی و تبلت/ راهکار مقابله چیست؟

1- ناباروری مردان

مطالعات علمی به اثبات رسیده موجود، تشعشعات ساطع شده از امواج رادیو فرکانس حاصل موبایل بر روی بدن انسان موجب عقیمی مردان می شود؛ اثرات امواج گرمازایی حاصل از موبایل بر روی انسان مستقیما بر دستگاه تناسلی مردان اثر گذاشته و موجب ایجاد اختلال در وضعیت فیزیولوژیکی آنان می شود. البته عقیمی مردان بر اثر امواج موبایل دایمی نبوده و با فاصله گرفتن از امواج رادیو فرکانسی، این مشکل رفع می شود. دانشمندان معتقدند با وجود استفاده زیاد آقایان از موبایل، در 50 سال آینده خیلی از آن‌ها ممکن است نابارور شوند یا حداقل توانایی‌های جنسی‌شان کاهش یابد.

2- آسیب به کلیه ها

مطالعات علمی حاکی از این امر است که تشعشعات ناشی از گوشی تلفن همراه سبب آسیب جدی به دستگاه کلیوی می گردد. طبق این مطالعات، تششعات گوشی همراه، تأثیرات منفی بر روی خون و ادرار دارد. محققان پس از بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیده اند که حتی تشعشعات سطح پایین ناشی از گوشی های تلفن همراه، باعث تراوش هموگلوبین سلول های خونی به درون جریان خون می شود. در نتیجه طبق اظهارات محققان، انباشته شدن تدریجی هموگلوبین ممکن است منجر به ناراحتی های قلبی و سنگ کلیه گردد.

3- آسیب های بینایی

طبق تحقیقات انجام شده، تشعشعات ناشی از امواج رادیو فرکانسی موبایل بر چشمان نیز تاثیر گذاشته و موجب ایجاد آب مروارید می شود. از آنجه که چشم از محافظت کافی برخوردار نیست، عدسی چشم تحت تاثیر گرمازایی امواج رادیو فرکانسی سریع تر آسیب می بیند.

4- سرطان

تحقیقات متعددی در مورد ارتباط سرطان و استفاده از موبایل توسط دانشمندان سراسر جهان صورت گرفته که نشان می دهد استفاده مکرر از تلفن همراه باعث سرطان می گردد ، علاوه بر آن احتمال ابتلا به بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون را هم افزایش می‌دهد. حتی تحقیقات جدید نشان داده اند که اگر شخصی 2 دقیقه با موبایل‌ صحبت کند، ساختار آنزیمی بزاق دهانش کلا تغییر می‌کند.

5- آسیب به جنین و رشد مغزی نوزاد

محققان آمریکایی هشدار دادند که استفاده مادران باردار از تلفن همراه چه بسا نوزادان آنها را در آینده با خطر مشکلات رفتاری روبرو کند. این محققان دریافتند قرار گرفتن در معرض تشعشعات تلفن همراه در جریان بارداری بر رشد مغزی نوزاد تاثیر می‌گذارد و چه بسا موجب بروز مشکلات رفتاری از جمله بیش فعالی، نگرانی و ضعف حافظه در آنها می‌شود.

محققان دانشگاه یال آمریکا معتقدند نوزادان از چهار ماهگی مانند یک انسان کامل احساس شنوایی دارند و هر صدایی را می‌شوند و درک می‌کنند به همین دلیل زنگ‌های وقت و بی‌وقت و ارتعاشات تلفن همراه سیستم عصبی نوزادان را دچار اختلال می‌کند. نوزادان دارای سیستم خوابی هستند که نباید بر هم بخورد، ارتعاشات موبایل موجب می‌شود کودکی که به دنیا می‌آید عصبی، کج‌خلق و دچار مشکلات رفتاری باشند. به همین دلیل به زنان باردار توصیه می‌شود از حضور در مناطق پرسر و صدا پرهیز کنند و دستگاه تلفن همراه دو متر با آنها فاصله داشته باشد.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا